Mimari Yapılarımızdan Olan Camilerin Bölümlerini Kısaca Yazınız.

Mimari Yapılarımızdan Olan Camilerin Bölümlerini Kısaca Yazınız.

 

İslam dininde ibadet için önemli bir yere sahip olan camiler farklı bölümlerden oluşmaktadır.

 

Minare:

Camilerde insanları namaza çağırmak ve sela okumak amacıyla inşa edilmiş bölümlerdir. Camiye bitişik olarak ince ve uzun bir biçimde inşa edilmiştir. Boyu hemen hemen caminin bir buçuk katı kadardır.

Minber:

Camilerde mihrabın batısına inşa edilen minber üzerinde hatipler hutbe okumaktadır. Görünüş olarak kapısı, merdiveni ve üst kısmında oturulacak sahanlığı bulunmaktadır. Minber taşınabilir bir özelliğe sahiptir. Minberlerin üst kısmı genellikle külahlıdır. İnşasında kullanılan malzemeler ahşap ve taştır.

Mihrap:

Caminin tek mimari elemanıdır. Camilerin kıble duvarında bulunmaktadır. Görünüş itibari ile girintili bir alandır. Kıble yönünü belirtmektedir. Mihrap görünüş olarak taç kapıları andırmaktadır. Kıble tayini için önemlidir.

Eyvan:

Yapı itibari ile avluya bakan alanın üstü kapalıdır. Yüksek zeminden oluşmaktadır.

Revak:

Yapı itibari ile arkası duvar, ön kısmı açık sütunlar üzerine oturtulmuş, üstü kubbeli uzun alanlardır. Görsel olarak camiye farklılık katmıştır.

Son Cemaat Yeri:

Caminin giriş kapısının iki yanında bulunan son cemaat yeri, yerden hemen hemen yarım metre yüksekliğindedir. Genellikle namaza geç kalanların ibadetlerini gerçekleştirdiği alandır.

Hünkar Manfihi:

Osmanlı döneminde padişahların ve hanedan üyelerinin namaz kılması için ayrılmış, yüksekte bulunan, parmaklık ile korunan, çıkmak için merdiven kullanılan bir alandır.

Vaaz Kürsüsü:

Vaaz veren kişiler için özel olarak inşa edilen bir alandır. Bu kürsülerin yapımında ahşap, mermer ve taş malzemeler kullanılmaktadır. Cemaat safını kesmemek amacı ile yüksek bir şekilde inşa edilmiştir.

Kadınlar mahfili:

Kadınların ibadet etmesi için inşa edilen bir bölümdür.

Müezzin Mahfili:

Müezzinler için ayrılmış yüksek bir bölümdür.

Bunların dışında; avlu, hazire, şadırvan, mükebbire, gasilhane, mazgal pencere, musalla taşı, taç kapı diğer bölümleridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.