Mimar Sinan’ın hayatı, eserleri ve kişilik özellikleri ile ilgili araştırma yapınız.

Mimar Sinan’ın hayatı, eserleri ve kişilik özellikleri ile ilgili araştırma yapınız.

Mimar Sinan 1489 yılında Kayseri’de doğmuştur. Genç yaşında Acemi Oğlanlar Ocağı’na alınan Sinan bu dönemde de bir çok mimar ustayla çalışmış ve kendini geliştirmiştir. Hırsı ve özgüveni sayesinde kısa sürede işinde ustalaşmış ve dönem padişahlarının kurtarıcısı, gözdesi olmayı başarmıştır. Sadece yaptıklarıyla değil sözleri ve düşünce tarzıyla da bir çok kişide etki bırakmış ve günümüzde halen bu etkisini sürdürmektedir.

Mimar Sinan Osmanlı döneminde bir çok padişaha baş mimarlık yapmış, günümüzde hala sırları çözülemeyen şaheserlere imza atmış, düşüncesiyle şu an dahi bize yol gösteren dünyaca ünlü bir mimar ve dehadır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Genç yaşında Acemi Oğlanlar Ocağı’na alınan Sinan bu dönemde de bir çok mimar ustayla çalışmış ve kendini geliştirmiştir. Hırsı ve özgüveni sayesinde kısa sürede işinde ustalaşmış ve dönem padişahlarının kurtarıcısı, gözdesi olmayı başarmıştır. Sadece yaptıklarıyla değil sözleri ve düşünce tarzıyla da bir çok kişide etki bırakmış ve günümüzde halen bu etkisini sürdürmektedir.

 

Dünyada bir çok ilke imza atmış olan Sinan, o güne kadar üzerinde durulmamış bir çok soruna da çözüm yolu aramıştır. Bunlardan bir tanesi de “Çıraklık eserim” dediği Şehzadebaşı Camisinde 4 yarım kubbeli bir cami oluşturarak ilkelerden birini gerçekleştirmiş. Yaptığı eserlerin sırlarının yanı sıra, depremlere karşı dayanıklılığı, ince işçiliği ve yaratıcı hesaplamaları ile günümüzde bazı tarihçiler ve mühendisler tarafından filozof unvanının da verilmesine neden olmuştur.

Selimiye Camii, Süleymaniye Camii, Topkapı Sarayı Müzesi, Rüstem Paşa Camii, Mihrimah Sultan Camii ve daha niceleri gibi çok ünlü, çok başarılı eserler ortaya koyan Mimar Sinan 1588 yılında vefat etmiştir. Arkasında çok büyük eserler, düşünceler ve daha bir çok başarı bırakmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir