Milli Mücadele’nin Türk milleti açısından önemini belirtiniz.

Soru: Milli Mücadele’nin Türk milleti açısından önemini belirtiniz. Çok uzun olmayacak şekilde şöyle özetleyebiliriz.

 

Bir milletin esarete düşmektense ölmeyi yeğlediğinin güzel örneklerinden biridir Milli Mücadele. Bu dönemde yaşanan pek çok kahramanlığın öyküleri bugün de aynı etkileyiciliği ile anlatılmaktadır. Öte yandan anlatılan binlerce destansı hikayenin yanında dillendirilmemiş ya da unutulmuş birçok hikayenin olduğu da bilinmektedir.

 

Milli Mücadeleyi ve o zorlu dönemi yalnızca tarihçiler değil, kendini bu vatana ait hisseden herkes iyi bilmelidir. Yaşanan zorluklara ve imkansızlıklara rağmen kurtarılan bu vatanın direnişidir bu hikaye. Bağımsızlığımızı ve bugün üzerinde yaşadığımız coğrafyayı kurtarmıştır bu savaş. Bu ülkenin her vatandaşı bugün aldığı nefes için şehitlere minnet duymalı ve aldıkları nefeslerde onların da hakkı olduğunu aklından çıkarmamalıdır. Zira Milli Mücadele bir toprak parçasının kurtarılması değil, bir milletin kurtarılmasıdır.

 

Milli Mücadele’nin gerçekleştirilmesiyle vatan, hariçteki ve dahildeki düşmanlardan temizlenmiş ve halkın 10 yıldan beri uğraştığı savaşlar son bulmuştur. Tam bağımsızlık böylece sağlanmıştır. Bu uğurda sürdürülen mücadele, yalnız askerlerce gerçekleştirilmemiş, halk da iştirak ederek topyekun savaşa girişilmiştir. Ortak duygu olan vatan sevgisi ile farklı görüş ve yaşayış tarzına sahip olan pek çok insan bu ortamda birbirlerine kenetlenmiştir. Bu ruh savaş kazanılana kadar da sönmemiştir. Bu vatanda özgür yaşamak  için tüm güçlerini kullanmışlardır. Yıllardır süren savaşların yükünü sırtında hisseden halk bile düşünmeden varını yoğunu bu uğurda feda etmiştir. Mustafa Kemal Paşa’nın askeri ve siyasi başarıları, halkın üstün desteğiyle Milli Mücadele başarıya ulaşmış ve yeni bir Türk devleti teşekkül etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.