4. Sınıf Sosyal Bilgiler Milli Mücadele Dönemi Konu Anlatımı

1. DÜNYA SAVAŞI

Mustafa Kemal, askerî okullardaki eğitimini tamamladıktan sonra 1905 yılında ordudaki görevine başladı. O dönemde Osmanlı Devleti büyük tehditlerle karşı karşıya bulunuyordu. Sömürgeci Avrupa devletleri Osmanlı topraklarını paylaşma konusunda anlaşmışlardı. Bu amaçla 1. Dünya savaşı iki devlet grubu oluşmuştur. Bunlar:
İtilaf Devletleri (Anlaşma – Müttefikler):Fransa, İngiltere, Rusya ve İtalya(sonradan ayrıldı ve yerine Yunanistan geçti)

İttifak Devletleri (Bağdaşma): Almanya, Avusturya – Macaristan Devleti, İtalya, Osmanlı Devleti, Bulgaristan
1914’ten 1918 yılına kadar süren Birinci Dünya Savaşı’nda da çeşitli cephelerde görevler üstlendi (Kafkas, Çanakkale, Suriye ve Filistin Cephesi’nde savaşmıştır.) Çanakkale Cephesi’nde kazandığı zaferden dolayı halk arasında “Anafartalar Kahramanı” olarak tanındı.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Osmanlı Devleti 30 Ekim 1918’de imzaladığı Mondros Ateşkes Anlaşması’yla bağımsızlığını ve kendini savunma imkânlarını kaybetti. İngiltere, Fransa ve İtalya ateşkes anlaşmasına dayanarak terhis edilen ordumuzun silahlarına el koydu. Limanlarımızı, Demir yollarımızı ve telgrafhanelerimizi denetimleri altına alıp topraklarımızı işgal ettiler.
İngilizler; Musul, Antep, Urfa ve Maraş’ı işgal etmiş, ayrıca Afyon, Eskişehir, Samsun, Merzifon, Batum ve İzmit’e asker çıkartmışlardır.

Fransızlar; Adana ve çevresini işgal etmişlerdir.
İtalyanlar; Antalya ve Konya çevresini işgal etmişlerdir. Daha sonra aralarında çıkan anlaşmazlıktan ötürü işgal ettikleri yerleri Yunanlılara bırakarak ülkemizi terk etmişlerdir.
Yunanlılar; İtilaf Devletleri donanmasının desteğinde 15 Mayıs 1919’da İzmir’i işgal ettiler.

MİLLİ MÜCADELE DÖNEMİ

Mustafa Kemal, 19 Mayıs1919’da Millî Mücadele’yi başlatmak üzere Samsun’a ayakbastı.
Bu amaçla Havza ve Amasya’dan genelgeler yayımlayarak Türk milletine yurdumuzun içinde bulunduğu durumu ve kurtuluş yolunu anlattı. Halktan işgallere karşı protesto mitingleri düzenlemesini ve mücadele etmesini istedi. Başkanı seçildiği Erzurum Kongresi’nde vatanın bölünmez bir bütün olduğunu vurguladı. Sivas Kongresi’nde ise millî cemiyetleri tek çatı altında toplayarak birlik ve beraberliği sağladı.

Mustafa Kemal,seçilen heyet ile Ankara’ya geldi. 23 Nisan 1920’de Büyük Millet Meclisini açtı. Böylece Ankara, Millî Mücadele’nin merkezi hâline geldi. Mustafa Kemal Büyük Millet Meclisi başkanlığına seçilerek Millî Mücadele’nin lideri oldu.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz Oy Verilmemiş)
Loading...

“4. Sınıf Sosyal Bilgiler Milli Mücadele Dönemi Konu Anlatımı” için 3 yanıt

  1. asker olunda vatanın nedemek olduğunu anlayın.Çok biliyosanız gidinde savvaşın benin yaşı 9 ama 18 i gemişolsam giderdim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir