Milli birlik ve beraberliğimizin bizlere neler kazandırdığını araştırınız.

Millî birlik ve beraberliğimizin bizlere neler kazandırdığını araştırınız. Araştırma sonuçlarını aşağıdaki boş alana yazınız. Öğrendiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız.

Milli birlik, toplumları ortak çıkarları doğrultusunda bir arada tutan ve destekleyen duygudur. Toplumlar milli birlik ve beraberlik şuuruyla hareket ettiklerinde özgüven duyguları artara ve kendilerini daha güçlü hissederler. Başta Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere birçok devlet adamı milli birlik ve beraberliğin çok önemli olduğunu vurgulamış ve bu hususta çeşitli çalışmalarda bulunmuştur.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Örneğin, geçmişte kazanılan birçok zaferin altında bu milli birlik ve beraberlik ruhu yatar. Gerek Kurtuluş Savaşı, Çanakkale destanı gerekse yakın geçmişimizde yaşanan 15 Temmuz darbe girişiminin başarılı bir şekilde atlatılmasının en önemli nedeni de yine toplumun bu milli birlik ve beraberlik ruhuyla hareket etmesidir.

Milli birlik ve beraberlik duygularını içselleştirmiş ve üzerlerine düşen tüm sorumluluğu üstlenen milletler çağlar boyu tüm zorlukların üstesinden gelmeyi başarmıştır. Diğer dünya devletleri ile kıyasıya mücadele edip, gelişmişlik düzeylerini de yine bu duygular ekseninde başarabilirler.

Milli birlik ve beraberlik duygusuyla ülkemizi iç ve dış düşmanlara karşı koruyabilir ve yurdumuza yapılan saldırıları engelleyebiliriz. Az öncede belirttiğim gibi geçmiş tarihimizde kazanılan birçok zafer milli birlik içinde hareket edilmesinin bir sonucudur. Böylece her dönem bağımsız bir ülke olarak yaşayabilir ve kendi hak ve özgürlüklerimizi yine kendimiz koruyabiliriz. Dışarıdan gelecek tüm darbelere karşıda ayakta dimdik durarak kanla kazanılmış bu torakları koruyabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir