Milletimizin tarihi, kültürü, sanatı ve medeniyetinde önemli yeri olan kişiler nasıl hatırlanır?

Soru: Milletimizin tarihi, kültürü, sanatı ve medeniyetinde önemli yeri olan kişiler nasıl hatırlanır? Örnek vererek açıklayınız.

 

Milletlimizi kültürel, tarihi ve sanatsal açıdan temsil etmiş olan ve tarihimize, kültürümüze ve sanatımıza yön vermeyi başarmış olan kişilikler, onların bırakmış olduklar emanetlere sahip çıkarak hatırlanır. Mesela Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Türk Tarihi açısından oldukça önemli bir karakter olarak karşımıza çıkmaktadır. Türk adıyla kurulmuş olan 2. Türk devletinin kurucusu olan Atatürk, modern bir devlet kurarak, çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşmamız için gerekli yenilikleri yapmıştır. Böylece ülkemizde pek çok açıdan gelişmiş uygarlıklarla rekabet edecek bir seviyeye ulaşarak, sporda, edebiyatta ve sanatta kendini ispatlamıştır.

 

Yine ülkemizdeki önemli kültürel eserleri yapan Mimar Sinan, çok sayıda fakrı tarihi eseri günümüze ulaştırmış başarılı bir mimarımızdır. Onu hatırlamak için, Mimar Sinan’ı anlatan etkinlikler yapmak, onun bıraktığı tarihi eserlere gereken önemi göstermek gerekmektedir. Böylece hem onun mirasına sahip çıkmış oluruz hem de onun kültürel birikimini sonraki nesillere aktarmış oluruz.

 

İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy, edebi kişiliğiyle ön plana çıkmış bir sanatçımızdır. Milli değerlerimizi şiirle ifade etmek noktasında son derece başarılı olan Milli Şairi anmak için, onun şiirleri okumak, onu konu alan etkinlikleri düzenlemek ve onun mirasına sahip çıkmak gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.