Milletimizi niçin sevmeliyiz?

Milletimizi niçin sevmeliyiz? Açıklayınız.

İnsanların üzerinde doğdukları, yaşadıkları ve yaşamlarının son bulduğu toprak parçasının adına Vatan denir. Her insan bir toprak parçasının üzerine doğar.  İnsanlar doğdukları ve yaşamlarını sürdürdükleri coğrafyalarda ki diğer insanlar ile ister, istemez gizli bağlar ile birbirlerine bağlıdırlar. Bu görünmez bağların en önemli nedeni, aidiyetleridir. Yani içinde yaşadığı toplum ile aynı değerlere mensup olmak, ait olmak duygusu. Dil aidiyetin en önemli unsurudur.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Ana dilimiz; doğduktan sonra ilk öğrendiğimiz dil, bize aynı zamanda, Vatanın dili, aidiyet dili olarak da kendisini sevdirir.  Bu nedenle, insanlar doğdukları, bir bağlarının oluştuğu milletlerine karşı oldukça duyarlıdırlar. Vatanlarını korumak, birliği, beraberliği kollamak adına bazen canları pahasına mücadeleye girişirler. Vatanlarının, milletlerinin değerini bilmek ve korumak da bu şekilde kendini gösterir. Aynı dine mensup olduğun insanlar ile aynı dili konuştuğun insanlar, dünya üzerindeki bütün insanlardan ayrıcalıklı bir konumda yer alırlar. Çünkü onlar ile birlikte bir Vatan toprağını paylaşırız.

 

Aynı zamanda dilimizi paylaşırız. Aynı dine mensup olarak, aynı değerler etrafında varlığımızı sürdürürüz. Bu nedenle de millet olmanın güzelliğini, varlığının değerini biliriz. Aynı bayrak altında toplanırız. Aynı bayrak altında acıları ve sevinçleri yaşarız. Vatanın bütünlüğü tehlikeye girdiği vakit aynı bayrak altında birlikten ve beraberlikten ödün vermeden, bütün tehditleri bertaraf ederiz. Böylece vatanımıza da sahip çıkarız. Bunları yapabilmemiz için en önemli unsur ise millet olmamızdır. Millet olmanın değerini biliyorsak, ancak o zaman bu şekilde davranırız. Bu yüzden milletimizi sevmeli ve onun çıkarlarını devamlı her şeyin önünde tutmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.