Mevsimler oluşmasaydı gündelik faaliyetler bu durumdan nasıl etkilenirdi?

Mevsimler oluşmasaydı gündelik faaliyetler bu durumdan nasıl etkilenirdi?

Gündelik hayatımız önemli ölçüde iklimin kontrolü altındadır. Günlük hayatımızın önemli bir kısmını da dışarıda geçirdiğimiz için, hava durumuna göre faaliyetlerimizi planlarız. Yağmurlu bir günde ki günlük hayatımız ile açık güneşli bir günde ki günlük hayatımız birbirinden çok farklıdır. Günlük hayatımızı önemli ölçüde kontrol eden hava durumu ise mevsime göre değişir. Yaz ve kış mevsiminde ki hava durumları birbirinden faklı oluğu için bizde günlük hayatımızı bu hava durumlarına göre düzenleriz.

Eğer mevsimler oluşmasaydı bulunduğumuz yerde sıcaklıklar da yıl içinde değişmezdi. Sıcaklıkların değişmemesi ise bizim bütün yıl aynı mevsimi yaşayacağımız anlamına gelir. Mevsimler değişmediği zaman yıl içinde ki yaşantımız da çok fazla değişmezdi. Çünkü mevsimler değiştikçe giyim tarzlarımızdan, yediğimiz meyve ve sebzeye kadar hemen her şey değişir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

-Eğer mevsimler oluşmasaydı sıcaklıklar da değişmeyeceği için yıl boyu hep aynı tür giysiler giyerdik. Yıl boyu kış yaşıyorsak sürekli kalın giysiler, yıl boyu yaz yaşıyorsak yıl boyu ince kıyafetler giyerdik. Mevsim değişmeyeceği için de yıl içinde giyim tarzlarımızı değiştirme ihtiyacımız da olmazdı.

– Mevsimler oluşmasaydı, yıl boyu yaz yaşanan yerlerde kış mevsimi, kar yağışı ve kar oyunlarını bilemezlerdi. Yıl boyu kış yaşanan yerlerde yaşayanlar ise açık hava da piknik yapma, denizde yüzme gibi faaliyetleri yapamazlardı.

 

-Yemek kültürümüzde şimdikinden farklı olurdu. Çünkü artık farklı mevsimlerde yetişen ve yıl içinde değişen sebze ve meyveler yerini yıl boyunca aynı ve değişmeyen sebze meyvelere bırakırdı.

-Bitki ve hayvan çeşitliliği şimdikine göre daha az olurdu. Yaz ve kış sıcaklıkları farklı bitki ve hayvan türleriyle çeşitliliği arttırırken yıl boyu aynı mevsimi yaşasaydık bitki ve hayvan çeşitliliği de az olurdu. Eğer yıl boyu yaz yaşasaydık kış soğuğuna uyum sağlayan hayvan ve bitki türleri olmazdı. Yıl boyu kış yaşasaydık, yaz sıcaklıklarına uyum sağlayan pek çok hayvan ve bitki türü olmazdı.

-Mevsimler olmasaydı gece ve gündüz süreleri de değişmezdi. Şu anda yaz mevsiminde uzun gündüzler kısa geceler yaşarız. Kış mevsiminde ise tam tersi uzun geceler kısa gündüzler yaşarız. Eğer mevsimler olmasaydı gece gündüzler hiç değişmezdi.

– Eğer mevsimler oluşmasaydı bütün yıl boyunca güneş hep aynı saatte doğar aynı saatte batardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir