Mevsim oluşumunu etkileyen faktörler nelerdir?

Mevsim oluşumunu etkileyen faktörler nelerdir? Yorumlayınız.

 

Mevsim, yıl içerisinde güneşten alınan ısı ve ışığın dönem dönem değişmesi ve farklı dönemlerde farklı etkiler oluşturması şeklinde tanımlanabilir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Mevsim oluşumunu etkileyen faktörler ise; Dünya’nın eksen eğikliği ile Dünya’nın Güneş etrafındaki hareketidir. Dünyanın eksen eğikliği sonucunda dünya güneş etrafında dolaşırken güneş ışınlarının düşme açısı değişmektedir. Böylece sıcaklık değişimleri gerçekleşmekte ve mevsimler oluşmaktadır. Dünya Güneş’in etrafındaki hareketini elips şeklindeki bir yörünge üzerinde tamamlamaktadır. Dünyanın bu yörünge üzerindeki hareketi sırasında güneşe olan uzaklığı sabit değildir. Dünya güneşe hareketi esnasında yaklaşıp uzaklaşmaktadır.

 

Mevsimlerin oluşumu Güneş ışınlarının Dünya’ya düşme açısı ile alakalıdır. Mevsimlerin başlangıç tarihi olarak dört önemli tarih bulunmaktadır. Bu tarihler; 21 Haziran – 21 Aralık ve 21 Mart – 23 Eylül (gece-gündüz eşitliği) tarihleridir. Bu tarihler mevsimlerin başlangıç ve bitiş tarihleri olarak kabul edilir. 21 Haziran -21 Aralık gündönümü tarihleri gündüz sürelerinin uzamaya ya da kısalmaya başladığı tarihlerdir. 21 Mart – 23 Eylül ekinoks tarihleri ise güneş ışınlarının ekvatora dik açı ile düştüğü ve dünyada gece ve gündüz sürelerinin eşit olduğu tarihlerdir. Kuzey ve Güney yarım küreler, dünyanın güneş etrafında dönüşü sırasında yörünge değişikliğine uğramakta ve farklı zaman aralıklarında mevsimler oluşmaktadır. Kuzey yarım küre de yaz mevsimi yaşanırken, Güney yarım küre de ise kış mevsimi yaşanmaktadır. Aynı şekilde yarım kürelerden birinde sonbahar yaşanırken diğerinde ise ilkbahar yaşanmaktadır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz Oy Verilmemiş)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir