Mevsim Nedir?

Mevsim Nedir?

Mevsim Dünyamızın kayık ekseni nedeniyle Güneş etrafında dönüşü sırasında aldığı Güneş ışınlarının açısıyla meydana gelen ortalama hava durumu koşullarına verilen isimdir.  Temel olarak bir yıl 365 gün 6 saat olarak kabul edilir. Bu süre dünyanın güneş etrafında attığı tam bir turun süresidir.  Güneş etrafında atılan bu tur tam bir çember değildir. Elips şeklinde bir turdur. Dünyanın yatık ekseni mevsimleri oluşturmak için mükemmel  bir duruş sergiler. İşte bu yatık eksenli elipstik bir tur Dünyamızda 4 mevsim diye adlandırdığımız hava koşullarını meydana getirir.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

4 mevsim deriz ama aslında mevsim kavramı da Dünya üzerinde nerede olduğumuza göre değişir. Ekvator kuşağından kutuplara gidildikçe sayı ve süreler değişir. Kutuplarda uzun bir kış ve çok kısa bir yaz vardır örneğin. 6 ay gün ve 6 ay gece kabul edilir.

 

Mevsim kavramı  hangi yarım kürede olduğunuza göre özellikle değişir. Kuzey yarım küre için ilkbahar 21 Mart – 22 Haziran arası, yaz 22 Haziran – 23 Eylül arası, sonbahar 23 Eylül – 22 Aralık arası ve kış ise 22 Aralık – 21 Mart tarihleri arasında yaşanmaktadır. Kuzey yarım küre yazı yaşarken Güney yarım kürede kış hakimdir.

 

Bir yıl içerisinde yani Dünya’nın Güneş’in etrafındaki bir turunda Dünya iki noktada Güneş’e en yakın, iki noktada ise en uzak konumda bulunmaktadır. İlkbahar ve sonbahar ayları Güneş’e en yakın noktada, yaz ve kış ayları ise en uzak noktada gerçekleşir. Buradaki sıcaklık farkı temelde yakınlık uzaklıkta değil, güneş ışınlarını dik veya dar açıda almakta gizlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.