Mevsim Düzeninin Bozulması İklimleri Nasıl Etkiler?

Mevsim Düzeninin Bozulması İklimleri Nasıl Etkiler?

Örneğin nisan ve eylül ayları arasında kuzey yarım küre güneş ışıklarını güney yarım küreye gere daha dik alır. Hava sıcaklıkları bu aylarda kuzey yarım kürede daha yüksektir. Diğer aylarda da güney yarım küre aynı koşulları sağlar. Bu eğim mevsimleri oluşturan temel etkendir. Evren, dünyamız mevsimler için optimum koşulları sağlar ve yaşam döngüsü temelde buna bağlıdır. Bu denklemi bozan şey ise küresel ısınmadır. İnsanoğlunun neden olduğu küresel ısınma her yıl sıcaklık ortalamalarını 0-3 derece arasında arttırmaktadır. Bu da doğal olarak mevsimsel şartların değişmesine neden olmaktadır.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

İnsanoğlunun neden olduğu küresel ısınmanın temel nedeni sera gazı etkisidir. Arbondioksit, metan, diazotmonoksit, kloroflorokarbonlar, hidroflorokarbonlar, perflorlu bileşikler, florlueterler ve perfloropolieterler sera etkisini yaratan temel gazlardır. Uzun vadede sera etkisi nedeniyle daha da ısınacak olan dünyamızda mevsim değişiklikleri ve buna bağlı olarak iklim değişiklikleri kaçınılmazdır.

 

İklim değişiklikleri dünya için kıyametin habercisidir. Şimdiden küresel ısınmanın etkileri doğal afetlerle kendini göstermiştir. Daha da ısınan dünyamız daha fazla buharlaşma, daha fazla kuraklık, daha fazla erozyon, daha fazla buzullarda erime, daha fazla tarım alanı kaybı tehlikeleri ile karşı karşıya kalmaktadır. Küresel ısınma bu şekilde devam ederse iklim değişiklikleri ile dünyada içilebilir ve tarıma elverişli su kaynağı dramatik şekilde azalacak ve insanoğlu susuzluk ve açlık sorunları ile baş başa kalacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.