Metinden İsim Bulma 3. Sınıf Türkçe

ÖFKELENİNCE  NEDEN  BAĞIRIRIZ ?

Öğretmen öğrencileri ile gezinirken nehir kenarında birbirlerine öfke içinde bağıran bir aile görmüş. Öğrencilerine dönüp “ İnsanlar neden birbirlerine öfke ile bağırırlar ? ” diye sormuş. Öğrencilerden biri “ Çünkü sükûnetimizi kaybederiz ” deyince , “ Ama öfkelendiğimiz insan yanı başımızdayken neden bağırırız ? O kişiye söylemek istediklerimizi daha kısık bir ses tonu ile de aktarabilecekken niye bağırırız ?” diye tekrar sormuş.
Öğrencilerden ses çıkmayınca anlatmaya başlamış: “ İki insan birbirine öfkelendiği zaman, kalpleri birbirinden uzaklaşır. Bu uzak mesafeden birbirlerinin kalplerine seslerini duyurabilmek için bağırmak zorunda kalırlar. Ne kadar çok öfkelenirlerse, arada açılan mesafeyi kapatabilmek için o kadar çok bağırmaları gerekir.”
“Peki, iki insan birbirini sevdiğinde ne olur ? Birbirlerine bağırmak yerine sakince konuşurlar, çünkü kalpleri birbirine yakındır, arada mesafe ya yoktur ya da çok azdır. Peki, iki insan birbirini daha da fazla severse ne olur ? Artık konuşmazlar, sadece fısıldaşırlar çünkü kalpleri birbirlerine daha da yakınlaşmıştır. Artık bir süre sonra konuşmalarına bile gerek kalmaz, sadece birbirlerine bakmaları yeterli olur. İşte birbirini gerçek anlamda seven iki insanın yakınlığı böyle bir şeydir.”
Daha sonra öğretmen öğrencilerine bakarak şöyle devam etmiş : “ Bu nedenle tartıştığınız zaman kalplerinizin arasına mesafe girmesine izin vermeyin. Aranıza mesafe koyacak kelimelerden uzak durun. Aksi takdirde mesafenin arttığı öyle birgün gelir ki, geriye dönüp birbirinize yakınlaşacak yolu bulamayabilirsiniz.”
Yukarıdaki metni okuyunuz. Metinde geçen varlık isimlerini bulup altını çiziniz ve isimlerden aynı olanları sadece birkez aşağıda belirtilen noktalı yere tek tek yazınız.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın