Meslek denince ne anlıyorsunuz?

Meslek denince ne anlıyorsunuz?

Toplumda ihtiyaç duyulan hizmetlerin yerine getirilmesi için meydana gelen sistemler düzeneğine meslek denir. Kişinin mesleği polis, öğretmen, mühendis, doktor, avukat olabilir. Ancak herkes daha doğrusu her meslek çalışanı aynı amaç doğrultusunda hareket eder. Farklı adlarla anılsa da meslekler toplumun gereksinimini karşılamak ve toplumun ihtiyaçlarına cevap vermek için gerçekleştirilir.

Kişi mesleğinin getirisi olan durumları yerine getirmekle mükellef. Mesela bir polis düşünün, üstüne düşen görevleri yerine getirmiyor, mesleğini kötüye kullanıyor. Bu durumda toplumda bozulma meydana geldiğini refah ortamlarının yavaş yavaş yok olduğuna şahit oluruz. Çünkü her vatandaş mesleğinin yüklemiş olduğu sorumlulukları yerine getirmeli. Bir öğretmen, öğrencilere yanlış bilgiler vererek baştan savma bir eğitim verirse ülkenin sonu ne olur? Toplum kalkınamaz, gelişemez ve gerilemeye başlar. Bu nedenle meslek ve mesleğin getirisini yerine getirmek büyük öneme sahip.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Her insan farklı meslek grupları içerisinde değerlendirilir. Kimileri yüksek maaş alarak refah bir hayat yaşarken kimleri ise aldığı maaşla kıt kanaat geçinir. Yine de her vatandaş mesleğine sıkı sıkı sarılır ve aldığı paranın hakkını verir. Bu şekilde ülke kalkınma yolunda hızla ilerler. Kalkınmamış ülkelere baktığımız zaman belli meslek gruplarının ülkede olmadığını görürüz. Çünkü vatandaşlar, vatandaşlık bilincinin farkına varmadan böyle bir sorumluluğun derdine düşmeden dilediği şekilde hayat sürüyor bu da gerileme sebebi olarak karşımıza çıkıyor. Kısacası söylemek gerekirse meslek ve meslek grupları büyük bir öneme sahip. Her insan mesleğine sıkı sıkı sarılır, çalışırsa kalkınma ve gelişme hızlı şekilde gerçekleşir. Küçümsenen mesleklerin dahi önemli değere sahip olduğunu unutmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.