Mesleğimizi seçerken kendimize sormamız gereken sorular nelerdir?

Mesleğimizi seçerken kendimize sormamız gereken sorular nelerdir?

 

Hayatta mutlu olabilmek için doğru seçimler yapmalıyız. Hele bazı seçimler var ki o seçimlere vereceğimiz kararlar tüm hayatımızı etkileyebilmekte. Bu seçimlerden birisi meslek seçimidir. Meslek seçiminde annem doktor olmamı istiyor, babam öğretmen olmam için baskı yapıyor gibi düşünüp karar vermek yerine kendimizin yere sağlam basarak ne yapmak istediğimize, bizi nelerin mutlu edeceğine karar vermeli ona göre secim yapmalıyız. Meslek seçimimizde kendimize sormamız gereken sorular vardır. Bu sorulardan birisi

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

  • Hangi mesleği yaparsam mutlu olurum?

Evet kendimize öncelikle hangi mesleği yaparsam mutlu olacağımızı sormalıyız. Çünkü her  şeyden önce bizim mutluluğumuz önemli. Mutlu olmadığımız bir meslekte, işte verimli olamayız.

 

  • Kendimize soracağımız başka bir soru ise seçeceğim meslek için gerekli olan yeterliliklerden ne kadarına sahibim?

Her mesleğin kendisine göre yeterliliği vardır. Edinilmesi gereken akademik bilgi, gerekli olan duyuşsal özellikler gibi. Örneğin kan görünce bayılan birisinin hemşire ya da doktor olması beklenemez. Olsa bile mesleğinde başarılı olamaz. Hasta göremeyen doktor komik olurdu doğrusu. Ya da çocukları sevmeyen birisinin öğretmen olması her gün ise giderken ona zulüm gelecektir. Çocukların konuşması bile onu sinirlendirecektir. Böylece güzel ders anlatamayacak ve öğrencilerinin de başarısız olmalarına sebep olacaktır.

 

  • Nasıl bir yasam tarzı istiyorum?

Seçilecek mesleğin kendine göre bir yasam tarzı vardır. Biz de kendi hayatımızda neyin nasıl olmasını istiyorsak ona göre secim yapmalıyız. Yani parasından popülaritesinden önce bize ne hissettireceği bizdeki etkilerinin ne olacağını düşünüp ona göre karar veririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.