Mescid-i Nebi’nin ne zaman ve ne amaçla yapıldığını araştırınız.

Mescid-i Nebi’nin ne zaman ve ne amaçla yapıldığını araştırınız.

Peygamberimiz, Dostu ve Arkadaşı Hz. Ebu Bekir ile Mekke şehrinden Medine şehrine hicret etti. Kuba adı verilen yere gelindiğinde, İslam tarihinin ilk mescidini inşa etti. Beraber Medine’ye geldiler. Peygamberimiz Medine şehrine geldiğinde, devesi Kasva, Neccaroğulları evinin karşısına geldiğinde çöktü. Devenin ilk çöktüğü yer olan bu arsa, Neccâroğulları sülalesinden Sehl ile Süheyl adındaki iki yetim gence ait hurmalıktı.

Peygamberimiz bu arsayı, yetim kardeşlerin ısrarla istememeleri ve hediye etmelerine karşı, bedelini ödeyerek satın aldı. Arsa üstündeki düzeltmeler yapıldı. 622 tarihinde kerpiçler kesildi. Mescit inşası başladı. Peygamberimiz de sahabeler ile beraber taş taşıdı. Dörtgen biçiminde yapılan Mescidi Nebi, yetmiş beş metre ene sahiptir. Yüksekliği ise iki metre yirmi beş santim boyundadır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Peygamberimiz, bir şehrin en temel yapısına işaret etmiştir. Cami, bir şehrin merkezidir. Şehir, cami etrafında şekillenir. Cami, kenetlenilen ve sağlam bir İslam cemiyetini meydana getiren yapıdır. Müslümanlar arasında kardeşliği oluşturan bir yerdir. Maddi durumlarına ve makamlarına bakılmadan, Allah’ın huzurunda divana durulduğu mabettir. Müslümanların yaşadığı her şehir, merkezde cami ve dışa doğru genişleyen bir şehir planı ile kurulur.

Mescit, sadece ibadetlerin yapıldığı bir yer değildir. Mescit, sosyal faaliyetlerin düzenlendiği, askeri ve idari konuların masaya yatırıldığı bir mekândır. Bazen bir okul bazen bir devlet dairesi bazen mahkeme bazen de Hasta hane amaçlı kullanılmıştır. Bazı zamanlarda da Müslümanların istirahat ettiği bir dinlenme yeri olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir