Mekke ve Medine denilince aklınıza neler geliyor?

Mekke ve Medine denilince aklınıza neler geliyor?

Mekke ve Medine şehirleri söylendiğinde insanın aklına ilk gelen şey, Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed Mustafa’dır. Zira O, ömrünü bu iki şehirde geçirmiştir. İslam dininin temellerini bu iki şehirde atmıştır. İnsanlık İslam dinini, bu iki şehirden öğrenmiş ve tanımıştır. İslam dini ile şereflenme, bu iki şehir sayesinde gerçeğe dönüşmüştür.

Mekke, Peygamberimizin doğup büyüdüğü ve Peygamberliğini ilan ettiği bir kenttir. Mekke kentini farklı kılan en belirgin özellik, Kabe adı verilen Allah’ın ilk evi olan ibadet hanenin bu şehirde yer almasıdır. Kabenin temellerini Adem Peygamber atmış ve Onu günümüze kadar getiren örgüyü de İbrahim ve İsmail Peygamberler gerçekleştirmişlerdir.

İslam dinine ilk inananların olduğu şehir, Mekke kentidir. Hazreti Hatice annemizin kabrinin bulunduğu bir yerdir. İslam güneşi bu kentin semalarından yükselmiştir. Peygamber Efendimiz ve ona ilk inananların yaşadıkları zorluklara tanıklık eden bir yerdir. Hac ibadeti için olmazsa olmaz bir mekandır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Medine, Allah Resulü tarafından icret edilen ikinci vatan ve Ravza isimli kabrinin bulunduğu yerdir. Mescidi Nebevi adlı Caminin içinde bulunduğu şehir, başta Peygamberimiz olmak üzere, ilk halife ilk Müslümanlardan Ebu Bekir olmak üzere bir çok sahabeye ev sahipliği yapmaktadır. Hz. Ebu Bekir ve Hz. Ömer, Peygamberimizin hemen yanı başında, Mescidi Nebevinin içinde defnedilmişlerdir.

Medine, Bedir, Uhud ve Hendek Savaşlarının yaşandığı bir yerdir. Efendimiz ve ashabı, bu savaşları Medine kantinde iken yaşamıştır. Mekke şehrindeki müşrikler, Peygamberimiz ve inanan gönüllerin kentten ayrılmalarına rağmen, kinlerinden ötürü onları yok etmek istemişlerdir. Bundan ötürü Peygamberimiz, hep kendini savunmak gayesi ile savaşa girmek zorunda kalmıştır.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın