Mekke hakkında neler biliyorsunuz?

Peygamberimiz’in (s.a.v.) doğduğu Mekke hakkında neler biliyorsunuz?

Mekke, Arap Yarım adasında bir şehirdir. Mekke’nin önemi, Kâbe’den kaynaklanmaktadır. Kuranda Ali İmran Suresi 96 ayette, Kâbe’nin ilk mabet olduğuna değinilmektedir. Ayette Kâbe, Allah’ın Evi olarak nitelenmiştir.

Kâbe, Âdem As. tarafından temelleri atılan bir mabettir. Mekke, Âdem Peygamber ile eşi Havva’nın buluştukları yer olarak da kayıtlara geçmiştir. Daha sonra İbrahim peygamber ile oğlu İsmail, kabeyi inşa etmeleri ve insanlara kabeyi tavaf etmeleri ile hac ibadeti konusunda çağrıda bulunmaları emrini aldılar. Kabe inşa edildikten sonra Mekke, hem dini hem de ticari yönden bir merkez haline döndü.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Hatta Kabenin bu önemi üzerine Ebrehe adındaki Yemen Kralı, kendi kurdurduğu tapınağa insanların yönelmesi adına kabeyi yıkma teşebbüsünde bulundu. Fillerden oluşan ordusu ile Mekke şehrine saldırdı. Fil suresi bu hadiseyi anlatmaktadır.

Mekke, düzenlenen panayırlar ve hac ibadeti ile insanların uğrak yeri haline geldi. Edebiyat o denli ileri idi ki, şiir yarışmaları düzenlenir ve birinciliği alan kişinin şiiri kabenin duvarına asılmakla ödüllendirilirdi. Mekke, coğrafi yapısı itibarı ile ticaretten başka kazancın olmasının zor olduğu bir yerdi. Tarım ve hayvancılık yok denecek kadar azdı.

 

Peygamberimizin doğduğu Mekke, zulüm ve haksızlığın yaygınlaştığı, insanların güç ile hak elde ettiği, her zaman güçlünün haklı olduğu ve gücün de erkek çocuk demek olduğu bir yaşama dönmüştü. Güç için kız çocuğu olanların utancından insan içine çıkamadıkları ve kızlarını diri diri toprağa gömdükleri, vicdansızlığın şaha kalktığı bir zaman dilimiydi. Kureyş Kabilesinin Mekke üzerinde hakim olduğu ve Mekke şehrinin liderinin Kureyş Kabilesinden ve Peygamberimizi ailesinden seçildiği bir şehirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.