Mehmet Akif Ersoy’un hayatı, tarihimizdeki değeri, eserleri, eserlerinde işlediği konular hakkında bir sunum hazırlayınız.

Mehmet Âkif Ersoy’un hayatı, tarihimizdeki değeri, eserleri, eserlerinde işlediği konular hakkında bir sunum (makale) hazırlayınız.

Düşünür ve aynı zamanda şair olan Mehmet Akif Ersoy 20 Aralık 1873 ‘ de İstanbul’ da dünyaya gelmiştir. Babası ona ebced hesabına göre Ragif ismini koymuştur. Ancak Ragif isminin söylenmesi zor olduğundan çevredekiler zamanla Akif diye seslenmeye başlamıştır ve ismi o şekilde kalmıştır. Mehmet Akif Ersoy Veterinerlik mezunudur. Okulunu 1983’ de birincilikle bitirmiş ardından veterinerlik müfettişi olarak iş hayatına başlamıştır.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Tophane-i Amire veznedarının kızı İsmet hanımla evlenmiş ve 6 çocuk sahibi olmuştur. Bir dönem Türkçe öğretmenliği yapmıştır. Türkçe öğretmenliğine başladıktan 1 yıl sonra ise Sıratı müstakim dergisinde başyazarlık yapmaya başlamıştır. Bu sırada Milli Mücadeleyi destekleyen isimlerden olmuştur. Ankara’ ya gitmiştir ve 1. Millet Meclisinde Burdur Milletvekili olmuştur. Mehmet Akif Ersoy’ un çok dalgalı bir yaşamı olmuştur. Günümüze kadar uzanan birçok eser bırakmıştır. 500 lira ödüllü İstiklal Marşı yarışmasına katılmış ve marşını sunmuştur. 12 Mart 1921’ de yazmış olduğu İstiklal Marşı Milli Marş olarak kabul edilmiştir.

Kazandığı 500 Lirayı ise hayır kurumuna bağışlamıştır. Birçok önemli ve günümüze ulaşan şiire imzasını atmıştır. Tüm şiirlerini ise 7 kitaptan oluşan Safahat adını verdiği eserinde bir araya getirmiştir. Mehmet Akif Ersoy Kurtuluş Savaşı ve ardından gelen zafer sonrası Mısır’a yerleşmiştir. 1936’ da ise İstanbul’ tekrar dönüş yapmıştır. Aynı yıl siroz hastalığına kapılarak yaşamını yitirmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir