Masal / fabl yazma aşamaları doğrultusunda bir masal / fabl yazınız.

Masal/ fabl yazma aşamaları doğrultusunda bir masal/ fabl yazınız.

 

Kara Kuzu

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Bir çiftlikte yüzlerce koyun bir arda yaşarlarmış. Çiftliğin sahibi koyunlarını çok sever, onları korur ve iyi bakarmış. Çiftlikteki koyun ailelerinin her yıl baharda bir sürü yavrusu olur, çiftliğe neşe katarlarmış. İlk önce Kınalı koyun dünyaya getirmiş yavrusunu. Kara bir kuzusu olmuş. Minicik, güzel mi güzel bir kara kuzu. Sonra diğer koyunlarında kuzuları doğmuş. Hepsi de pamuk gibiymiş.

 

Kınalı koyun bunu görünce, bir korku kaplamış içini. “Ah!” demiş. “Herkesin kuzusu bembeyaz, ya benim Kara kuzumla alay ederlerse? Benim kuzucuğum ne yapar o zaman? Çok üzülür.”

 

Gel zaman git zaman kuzular büyümeye başlamış. Bahçede oynuyorlar, hoplayıp zıplıyorlarmış. Kara kuzu da bahçede oynamak istiyormuş ama Kınalı koyun onu pek dışarı göndermek istemiyormuş. Yavrusunun yalvarmalarına dayanamayan Kınalı, onun bahçede oynamasına izin vermiş. Kara kuzu hemen diğer kuzuların yanına koşmuş. “Bende sizinle oynaya bilir miyim?” diye sormuş. Kuzular pek de hevesli değillermiş. Rengi farklı olduğu için onun kendileri gibi olmadığını düşünmüşler. Hepsi meleyerek dağılmışlar. Kara kuzu istenmediğini anlayınca çok üzülmüş.

 

Kuzuların koşuştuğunu gören çiftlik sahibi oraya doğru yönelmiş. Bakmış ki kara kuzu yalnız başına bir ağacın altında ağlıyor. Yaklaşmış ona, kucağına almış. Tüylerini okşamış. “ Nede güzel yünün var senin” demiş. Böyle siyah, pırıl pırıl yünü olan kuzulara pek rastlanmıyormuş. Kısa bir zaman sonra çiftliğin çitlerine bir kâğıt asılmış. Bölgede yapılan “En Güzel Kuzu Yarışması” ilanıymış bu. Çiftlik sahibi bu yarışmaya Kara kuzu ile katılmaya karar vermiş. Bunu duyan kuzular da kulaklarına inanamamış.

 

İşte böyle, istenmeyen Kara kuzu çiftliğin gözdesi olmuş…

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Oy, Ortalama: 5,00 toplam 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir