Martin Luther’in başlattığı Protestanlık hareketinin, Osmanlı Devletinin Avrupa’daki ilerleyişi üzerindeki etkileri nelerdir?

Martin Luther’in başlattığı Protestanlık hareketinin, Osmanlı Devletinin Avrupa’daki ilerleyişi üzerindeki etkileri nelerdir?

Hristiyanlık yani Hristiyanlığın asıl temsili olan Avrupa günümüzde Müslümanlar karşısında bu kadar önde olsalar da geçmişte bu durum tam tersi bir durumda olmuştur. Geçmişte dediğimiz bu durum o kadar da geçmiş değildir Osmanlı Devleti zamanında olan bu zaman da Osmanlı Devleti çağ açıp çağ kapıyor bilim sanat ve diğer dallarda tabiri caizse Show yaparken Avrupa da yaşayan Hristiyanlar öküzün üstünde duran dünyaya bakıyorlardı. Tam da durum buydu. Kilise o kadar büyük bir etki yaratmıştı ki insanlar dünyayı bir öküzün boynuzu üzerinde sanıyorlardı. Peki ne oldu da bu Avrupa bu kadar kısa sürede büyüdü gelişti. Bunun tek bir ismi ve tek bir cevabı olabilir.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Martin Luther, Almanya’da yaşayan bu kişi kilisenin cennetten toprak satma dinden çıkarma gibi anlayışlarını saçma bulmuş ve kiliseye karşı ayaklanmıştır. Bir rivayete göre martinin kilisedeki insanlara neden cenneti satıyorsunuz cehennemi de satın demesi üzerine rahipler kiliseyi kim alır demiş ben alırım demiştir martin bunun üzerine kilisenin kapısına bir maddeler genelgesi asarak cehennemi ben aldım artık kimse oraya gitmeyecek diyerek ayrı bir mezhep başlatmıştır. Bunun Osmanlı üzerine olumlu ve olumsuz etkileri olmuştur. Avrupa’daki ilerleyişine en büyük etkisi

1- Reform hareketleri ile ortaya çıkan mezheple Avrupa’da din birliği dağılmış ve Osmanlı daha kolay ilerlemeyi başarmıştır. Bu reform hareketlerini kanuni sultan Süleyman da desteklemiştir.

2- Reform hareketlerinin kanuni zamanında bir zararı olmamışsa da Kanuniden sonraki süreçte sanat ve bilimle gelişen Avrupa devletleri Osmanlı karşısında güç olarak dengeyi sağlamış ve öne geçmeyi başarmışlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir