Marşımız ve bayrağımız neyin sembolüdür?

Marşımız ve bayrağımız neyin sembolüdür?

Her bir ulus kendi içinde milli inanç ve değerleri barındırır. Vatan toprağının her bir karışının kıymetli oluşu da büyük mücadeleler ile kazanılan bir zaferin varoluşudur. Bayrağına ve marşına sahip çıkarak vatan toprağını düşmanlara ezdirmeyen milletler ancak yeryüzünde varolabilmişlerdir.

Her millete özgü olan ve değerlerini temsil eden bir marş ve bayrağı vardır. Vatanını ve toprağını seven ve her şeyi vatanı için göze alabilen her birey çıkar gözetmeksizin bağımsızlık sembolü İstiklal Marşımızı ve bayrağımızı korumakta ve saygı duymaktadır. Bizim de İstiklal Marşımız ve Ay yıldız bayrağımız kutsalımızdır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Atatürk’ün kurup, inşaa ettiği Türkiye Cumhuriyeti devletinin milli marşı İstiklal Marşı’dır. İstiklal Marşı, Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılmıştır. 12 Mart 1921’de Milletin marşı olarak kabul edilmiştir. Güçlü bir taarruz sonunda yaşanan zaferi temsil eden bu marş Türk ulusunun bağımsızlığının da sembolüdür. İçinde geçen her bir kelime gerçekliği yansıtır. Biz bu sayede marşımızı okudukça binlerce askerin; biz bu günleri daha iyi ve bağımsız yaşayabilelim diye canları pahasına vatanı koruduklarını daha iyi anlıyoruz.

Üzerinde ay ve yıldız sembolleri bulunan kırmızı renkteki bayrağımız Türkiye Cumhuriyetinin bağımsızlık sembolüdür. Bağımsızlık, egemenlik ve özgürlüğümüzü temsil eder. İstiklal marşını okurken göklere çekilmiş olan bayrak sancağına bakmamızın sebebi de bundandır. Her ikisi de Türk milletinin tarih boyunca kimseye boyun eğmemiş ve eğmeyen bağımsız bir millet olduğunun temsilidir.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.