Marmara’da ahır hayvancılığı yapılırken Doğu Anadolu’da

Marmara’da ahır hayvancılığı yapılırken Doğu Anadolu’da mera hayvancılığı yapılmasının sebeplerini karşılaştırınız.

Doğu Anadolu bölgesi Türkiye’nin en yüksek bölgesidir. Kış mevsimini en erken geldiği, en geç bittiği ve kar örtüsün en uzun süre yerde kaldığı bölgedir. Dağların geniş yer tuttuğu bölge oldukça da engebelidir. İklim ve yer şekillerinin ortaya çıkardığı bu olumsuzlar bölgede ulaşım buna bağlı olarakta sanayi ve ticaretin fazla gelişmesini engellemiştir. Yaz mevsimin kısa sürmesi tarım faaliyetlerini de kısıtlar.

Türkiye’de genellikle yaz mevsimi kurak geçer. Ancak Doğu Anadolu’da özellikle Erzurum-Kars yöresi yaz mevsimin de yağış alır. Yaz yağışlarıyla meralarda yetişen uzun boylu otlar özellikle büyükbaş hayvancılığın yapılabilmesine olanak sağlar.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Mera hayvancılığında kış mevsimi hariç hayvanlar sürekli meralarda beslenir. Bu yüzden geniş mera alanlarına ihtiyaç vardır. Doğu Anadolu’nun yüksek ve düz plato sahaları yaz yağışlarıyla büyüyen uzun boylu otlardan oluşan meralarıyla büyükbaş hayvancılık yapmaya oldukça uygundur. Ekonomik imkânları kısıtlı olan bölgede bu yüzden halkın büyük kısmı mera hayvancılığı yapar.

 

Marmara bölgesi ise yükselti ve engebesi en az, ulaşım, sanayi, ticaret ve turizm faaliyetlerinin en çok geliştiği bölgedir. Ekonomik çeşitliliğin fazla olduğu bölgede mera alanları da oldukça azdır. Düz sahalar ise diğer ekonomik faaliyetlere ayrılmıştır. Mera hayvancılığı bölge halkının ekonomik anlamda tercih edeceği bir faaliyet olmadığı gibi mera alanları da yeterli değildir. Ayrıca mera hayvancığında ekonomik gelir iklime bağlıdır. Yağışların yeterli olmadığı yıllarda et ve süt verimi de düşmektedir.

Oysa ahır hayvancığı için geniş meralara ihtiyaç yoktur. Hayvanlar bütün yıl kapalı alanlarda beslenir. Verim mera hayvancığına göre daha yüksektir. Mera hayvancılığında 100 hayvandan alınabilecek et ve süt, ahır hayvancığında ortalama 14–15 hayvandan alınabilir.

Ayrıca Marmara bölgesi Türkiye’de nüfusun en yoğun olduğu bölgedir. Bölge nüfusunun ihtiyacı olan et ve süt ürünlerinin karşılanabilmesi için verimi yüksek et ve süt üretimi daha fazla olan ahır hayvancılığı, tercih değil zorunluluk olmuştur. Ayrıca Et ve süt ürünlerinin çabuk bozulabilen ve kısa sürede tüketiciye ulaştırılması gerektiğinden, ahır hayvancılığı genellikle yoğun nüfuslu bölgelerde gelişmiştir.

Bu nedenlerden dolayı Marmara bölgesinde ahır hayvancılığı daha çok gelişmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.