Mantıklı düşünmek ifadesinden ne anlıyorsunuz?

Mantıklı düşünmek ifadesinden ne anlıyorsunuz?

Düşünme yetisi doğuştan itibaren sadece insanlara verilmiş olan bir yetenektir. Diğer varlıklardan üstün olarak insana verilen akıl ile üretilebilen düşünme yetisi doğru olarak değerlendirilebildiğinde hayatı anlamamızı sağlayacaktır.

Düşünme faaliyetlerinden herhangi bir noktasında sıkıntı çeken ya da düşünme yetisini kaybeden kişi hareketlerini de kontrol edemez hale gelir. Bu kişiden mantıklı sözler beklemek ve mantıklı hareketler de bulunmasını beklemek pek de doğru olmaz.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Biz etrafımızda yaşanan her türlü gelişmeyi düşünerek bu hayattaki amacımızı kavrayabiliriz. Yine etraftaki ve toplumlardaki bozuklukları da düşünerek ve düşüncemizi olumlu bir şekilde yönlendirerek çözüm bulabiliriz. İnsanın doğru ve yanlışı tercih etmesinde de yine düşünme faaliyeti ön plana çıkmaktadır.

Kişi düşünerek doğruyu yanlıştan ayırt edebilir ve böylece doğru insan olabilir. Adaleti savunabilir ve toplumların yükselişi de bu şekilde gerçekleşebilir.

İşte tam da bu noktada mantıklı düşünebilmek kişinin erdemli kavramlar dediğimiz bu kavramların hepsinin oluşmasında etki etmektedir.

Mantıklı düşünmek yaşadığımız evreni anlamlandırmaktır. Mantıklı düşünmek kişinin doğru olanı tercih etmesidir. Mantıklı düşünmek akla daha yatkın olanın savunulması ve bu anlamda hareket edilmesidir. Sözlerin daha anlamlı bir şekilde karşı tarafa ulaşmasını sağlayan bir aşım noktasıdır.

Mantıklı düşünmek toplumun içerisindeki bireylerin toplumdaki suç ve cezalara karşı tek bir düşünce yapısında olmasını sağlayacak olan etkendir.

Sonuç olarak; mantıklı düşünme kavramı için daima yükselişi seçen ve kendi iç dinamikleri bakımından daha tutarlı bir toplum oluşturmak isteyen devletlerin sahip olması gereken bir kavram olduğunu anlıyoruz.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın