Malazgirt Savaşının Anadolu’nun siyasi etkileri nelerdir?

Malazgirt Savaşının Anadolu’nun siyasi etkileri nelerdir?

Anadolu biz Türklerin çok öncelerden beri ilgisini çekmiştir. Avarlar zamanında İstanbul kuşatılmış ve Peçenekler Bizans’ta paralı askerlik yapmıştır. Asıl gelişimiz Selçuklu komutanlarının Anadolu’yu hedef gösterip komutanlarını salmasıyla başlamıştır. O günden sonra Türkler gözünü Anadolu üzerine çevirmişlerdir. Türklerin Anadolu’nun kapılarını açtığı savaş ise Malazgirt ovasında yapılan Malazgirt savaşıyla olmuştur. Sultan Alparslan ve Bizanslıları karşı karşıya getiren savaş sonrası Anadolu’nun kapıları açılmış Türkler bu savaştan galip ayrılmışlardır. Anadolu’ya gelen komutanlar Mengücek Bey, Artuk Bey, Danişment Gazi gibi komutanlar olmuştur. Bu yerleşimden sonra Anadolu da siyasi olarak değişen olaylar olmuştur. Bu olaylar şöyle sıralanabilir.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın
  • Bizans’ın asırlardır süren hegemonyası sona ermiştir. Anadolu’ya gelen komutanlar Bizans’ı mağlup ederek topraklarına beylikler kurmuş Bizans’ın hükmü azalmıştır.
  • Türkler bölgede nüfuslarını arttırmıştır. Bundan önce Bizans halkının yaşadığı toprakların Feth olunmasıyla birlikte buralara büyük Türk göçleri olmuştur ve Bizans’ın etkisi azalmıştır.
  • Türklerin ıslama geçtikten sonra içlerinde bir kor gibi yanan İslam’ı yayma anlayışı Bizans topraklarında da devam etmiştir ve İslam buralarda hızla yayılmıştır.
  • Bu topraklar Feth olunduktan sonra topraklarda mimarı yapı değişmiş Türkler kendi mimarilerini bu topraklarda yapmışlardır. Medreseler ve camiler bu topraklarda hızla çoğalmışlardır.
  • Bizans’ın elinde bulunan ticari mülkler hanlar ve yollar hızla Türklerin eline geçmeye başlamıştır.
  • Yukarıda yazılan maddeler Anadolu’daki siyasi dengelerin değiştiğinin ve Türklerin eline geçtiğinin en büyük kanıtıdır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın