Mağlubiyete uğrayınca ümitsizliğe kapılma, başarısızlıkta bir zafer arzusu yatar sözünü açıklayan bir yazı yazınız.

“Mağlubiyete uğrayınca ümitsizliğe kapılma, başarısızlıkta bir zafer arzusu yatar.” sözünü açıklayan bir yazı yazınız.

Mağlubiyete uğrayınca ümitsizliğe kapılma, başarısızlıkta bir zafer arzusu yatar. Mağlubiyet; yenilmek, kaybetmek, başaramamak diye tanımlaya biliriz. Mağlubiyete uğramak; herhangi bir konuda bir başarıyı elde edememek, mücadeleyi kaybetmek, eldekini kaybetmek olarak tanımlaya biliriz. Zafer; başarmak, hedefe ulaşmak şeklinde tanımlaya biliriz.

Mağlup olduğumuzda en kolay şey ümitsizliğe kapılıp tekrar mücadeleden vazgeçmektir. Oysaki tarihte meydana gelen başarılar incelendiğinde öncesinde bir başarısızlık, kaybetmek, yenilmek olduğu ancak mücadeleden vazgeçilmediği görülür.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Örneğin Çanakkale savaşında il başta düşman bombardımanla bize çok şehit verdirmesine rağmen askerimiz yılmadan savaşmış ve sonucunda düşman Çanakkale’yi geçemeden geri gitmiştir. Ordumuz hiçbir zaman ümidini kaybetmemiştir. Daha iyi savunma için eksikliklerini tamamlamış ve düşmana hiç fırsat vermemiştir.

Başarısızlığımızı iyi incelersek nerde hata yaptığımızı buluruz. Sonrasında daha bir arzuyla başarmak için tüm gayretimizi gösteririz. Başarısızlığı aslında kendimize bir öğretmen yaparsak alacağımız derse de iyi çalışırsak mutlaka hangi konu olursa olsun üstesinden geliriz.

Mağlubiyete uğranıla bilineceğini hep bilmek gerekir önemli olanın mağlubiyet sonrasında ümidimizi yitirmeden ulaşmak istediğimiz hedefe odaklanmak olduğunu unutmamalıyız. Tüm gayretimiz başarı için daha ne yapmalıyım olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir