Londra’dan Pekin’e kadar uzanacak olan bu projenin kültürlerarası etkileşimdeki rolünü açıklayınız.

Londra’dan Pekin’e kadar uzanacak olan bu projenin kültürler arası etkileşimdeki rolünü açıklayınız.

 

Londra’dan Pekin’e doğru uzanan ve Demir İpek Yolu olarak kendinden bahsettiren bu yol, güzergahındaki 14 ülkeye ticari anlamda büyük katkı sağlayacak. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ve Asya’dan Avrupa’ya çeşitli ülkelerin yer aldığı ticari demir yolu projesi tamamlandı. Projenin amacı, taşınması zor ve pahalı olan ürünleri, diğer ülkelere daha kısa ve maliyeti düşük şekilde sevkiyat sağlamaktır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Yollar her zaman için kültür alışverişinin sağlanmasına neden olmuşlardır. Devletleri birbirine bağlayan, ticari kazanç sağlayan ve üretimi arttıran etkileri her zaman dilimi için geçerlidir. Yeni yapılan Demir İpek Yolu sayesinde, Asya’da bulunan Azerbaycan, Gürcistan ve Kazakistan gibi ülkeler, ticari anlamda Avrupa’ya daha kolay ulaşabilecek ve kendilerini tanıtma fırsatı bulacaklardır. İpek Yolu ve Baharat Yolu gibi uzun ticaret yollarının kültürleri ne denli etkilediği bilinir. Pazarlama ve satışın daha kolay yapılıyor olması, çeşitli milletlerden insanların bir arada bulunması, sevkiyat işlemlerinin de bu yollardan sağlanıyor olması, binlerce insanın kültürlerden etkilenmesini sağlamaktadır.

Günümüzde çeşitli sosyal ağlar sayesinde neredeyse herkes her yeri bilmekte ve fikir sahibi olabilmektedir. Ancak birebir etkileşim halinde olmak ve ticari yol üzerindeki tüccarların kendi ürünlerini pazarlamaları da kültürel tanıtım sağlamaktadır.Yolun sevkiyat süresini kısaltıcı özelliğinin olması rekabet sahasını genişletip, hızlandırmaktadır. Böylelikle daha fazla kazanç elde etmek mümkün hale gelmektedir.

 

Demir İpek Yolu’nun Kültürler Arasındaki Etkileşimi

  • Rekabet sahasını genişleterek refah seviyesini yükseltecek olması,
  • Dillerin tanıtılması ve zaman içerisinde diğer dillere olan etkisi sayesinde edebiyatın gelişmesi, (tarihte çok örneği görülmüştür. )
  • Farklı dinlere mensup insanların bir arada bulunması,
  • Kültürlere ait yerel eşya ve figürlerin diğer milletlerce tanınması,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.