Loncaların kurmuş olduğu sandıkların faydaları nelerdir?

Loncaların kurmuş olduğu sandıkların faydaları nelerdir?

 

 1. Esnaf herhangi bir ihtiyacı için loncaya gelirdi, eğer yapılacak Bir şeyse lonca bu ihtiyacı karşılar; esnafa destek olurdu.
 2. Devletin zor durumda kalması farzı misal olursa devlete nakit ihtiyacında destek sağlardı.
 3. Loncalar sadece kendisine üye olan kişileri değil o kişilerin ailelerini de hem sosyal hem de maddi korurdu.
 4. Loncaların teavün adı verilen yardımlaşma sandıkları vardı ve ihtiyacı olana karşılıklı(borç) veya karşılıksız maddi destek de bulunurlardı.
 5. Orduda bir ihtiyaç gözetildiğinde ordunun her türlü askeri bölümüne asker ve yahut teçhizat, para desteğinde bulunurlardı.
 6. Devletin illa birine yardım yapmasını beklemeden fakir ailelere gıda ve para yardımı yaparlardı.
 7. Bir kişi yaşlılık, engel gibi durumlardan yardım isterse düzenli yardımda bulunurlardı.
 8. Meslek sahibi kendisine yeni bir iş alanı açmak isterse veya işi iyi olan biri daha da büyütmek isterse ona makine ve para gibi konularda destek olurlardı.
 9. İş sahiplerine kredi imkanı sağlayarak ödeme kolaylıkları yapar bir banka gibi de işlev görürlerdi.
 10. Meslek sahibi olan kişilerin tefeci ve tüccar adı altında karaborsacılık yapan kişilerin eline düşmesine izin vermezlerdi.
 11. Lonca teşkilatı, bir iş sahibi ölürse onun kalan aile fertlerine bakmakla yükümlü olup, çocukların her türlü eğitim masrafları ve iş eğitimi almasına destek olmakla yükümlülerdi.
 12. Özel gün ve eğlencelerde devlet adına şehri devlete yaraşır şekilde süslemek onlardan sorulurdu.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Lonca: Esnafın mesleki kazanç ve çıkarlarını gözeten, koruyan usta, kalfa ve çırak ilişkisi içinde bir pirin ve yahut yöneticinin önderliğinde kurulan mesleki dernektir.

Büyük devlet olmak belirli ve disiplinli şekilde teşkilatlanmaktan geçer. Bu teşkilatlar kendi meslek kollarında düzenlemeleri yaparak devletin yükünü hafifletmekle birlikte yapılan işin de hem kalite bakımından hem de miktar bakımından artışını sağlar. Osmanlı da büyük devlet olurken sadece askeri yapısıyla değil üretim ve ticaret konusunda teşkilatlanmaya gitmiştir. Devlet eliyle veya desteğiyle kurulmuş olan teşkilatlar devletin ve ticaretin büyük destekçisi olmuştur. Bu teşkilatların belki de en ön saflarında lonca adı verilen teşkilat gelir. Lonca teşkilatı Osmanlı’nın gerileme ve çöküş dönemlerine kadar işini en iyi şekilde yerine getirmiş, üretim açısından büyük faydalar sağlamıştır. Şimdi o faydaları maddeler halinde açıklayalım.

 

Loncalar yukarıdaki bu kadar iş yükünü üstlerine alarak devlet adına büyük bir yükü ortadan kaldırmışlardır. Esnaflara verdikleri destekle yeni iş alanları açmakla kalmamış zorda olan esnafa yardım ederek diğer iş kollarının da kaybolmasını engellemişlerdir. Çocuklara ve iş ahlakına verdikleri önemle hem eğitimi güçlendirmiş hem de işinin erbabı ustalar yetiştirmişlerdir. Devlet içinde bozulmalar bu teşkilata da yansımış gerileme ve çöküş dönemlerinde teşkilat bozulmuştur. Kötü insanların çıkarına iş yapmaya başlamasıyla devlet içindeki ticari ahlak da kaybolmuş devlet dış mihrakların pazarı olmaktan kurtulamamıştır. İyi zamanı ve kötü zamanını karşılaştırınca lonca teşkilatının faydalarını ve devlete olan katkısını görüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.