Limandan uzaklaşan bir geminin giderek küçülmesi

Limandan uzaklaşan bir geminin giderek küçülmesi ve bir süre sonra gözden kaybolması ile Dünya’nın şekli hakkında nasıl bir ilişki vardır?

Eğer dünyamız düz olsaydı, limandan ayrılan bir geminin uzaklaştıkça küçüldüğünü görürdük. Uzağı gösteren bir dürbünle de baktığımızda gemiyi görmeye devam edebilirdik. Çünkü dünya düz olsaydı tüm deniz yüzeyi ufuk çizgisinin üstünde kalacağından, gemi küçülmeye ama görünmeye devam ederdi.

Ancak dünyamız küresel bir şekle sahiptir. Bu nedenle limandan ayrılan bir gemi, limandan uzaklaştıkça hem küçülür hem de deniz yüzeyinin kavisli yapısı nedeniyle bir süre sonra yavaş yavaş ufuk çizgisinin altına inmeye başlayarak görünmez hale gelir. Uzakları gösteren bir dürbünle bile baktığımız da gemiyi artık göremeyiz.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Uzaklaşan geminin önce gövdesi ufuk çizgisini altına iner ve görünmez olur. Gemi uzaklaştıkça sadece gövde üstü görünür. Uzaklaştıkça gemi direği de ufuk çizgisinin altına iner ve artık görünmez olur. Sadece geminin baca veya çıkardığı dumanı görünür. Bir süre sonra artık geminin tamamı ufuk çizgisinin altına iner ve görünmez hale gelir.

Bu durum dünyanın küresel şekle sahip olmasının bir sonucudur. Dünyanın bu küresel şeklinden dolayı yüzeyi dışarıya doğru eğimli kavisli bir yapı gösterir. Buna bağlı olarak ta uzaklaşan cisimler hem küçülür hem de ufuk çizgisinin altına inerek görünmez hale gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir