Lidyalıların hangi icadı günümüzde bütün insanlar tarafından kullanılmaktadır?

Lidyalıların hangi icadı günümüzde bütün insanlar tarafından kullanılmaktadır?

Lidyalılar denilince elbette ki ilk akla paranın icadı gelmektedir. Lidyalılar takas usulüne son vererek, parayı ticaret hayatına dahil eden ilk uygarlık olarak akıllarda yer edinmektedir. Para günümüz itibariyle bütün insanlar tarafından etkili bir şekilde kullanılan ticari unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Alım ve satımlarda para, olmazsa olmaz bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Bundan dolayı Lidyalıların parayı bulmuş olmaları; insanlık tarihi açısından oldukça önemli bir kazanım olarak tanımlanmaktadır.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Lidyalıların parayı bulmaları öncesinde ticari hayatta takas usulü kullanılmaktaydı. Takas usulü değiş tokuş esasında dayanan bir sistem olarak tanımlanmaktadır. Takas usulüyle ticaretin yapılması ise oldukça zor bir işlemdir. Bundan dolayı paranın bulunması sayesinde ticari hayat çok daha kolaylaşmıştır. Bu durum ise doğal olarak ticari hayatın gelişmesinde etkili olmaktadır.

 

Günümüz itibariyle Lidya medeniyetine dair yapılan arkeolojik kazılar neticesinde çok sayıda bulguyla karşılaşmak mümkün olmaktadır. Lidyalılar dönemine ait olan çanak ve çömlekler haricinde pek çok ev eşyası da döneme ait izleri yansıtmaktadır. Ancak son zamanlarda yapılan kazı çalışmaları sonrasında Lidyalıların insanlık tarihine kazandırdıkları tek unsurun para olmadığı ortaya çıkmıştır. Çünkü yapıla arkeolojik kazılar neticesinde krem ve parfümeri gibi pek çok farklı alanda yeni bulgulara rastlanılmıştır. Bu durum ise Lidya medeniyetinin etkili bir ticari hayatın içerisinde olduğunu gösteren bir bulgu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir