Kütüphanede nasıl davranmamız gerekir?

Kütüphanede nasıl davranmamız gerekir?

Kütüphaneler, herkese açık ders çalışma ve araştırma yapma alanları olarak tanımlanır. Tüm toplum fertlerinin ortak kullanım alanlarından biri olan bu mekanların içerisinde uyulması gereken belli başlı bazı kurallar vardır. Birçok kişinin aynı anda ders çalıştığı ortamlar olan kütüphanelerde nasıl davranılması gerektiğini herkesin öğrenmesi ve istenen kurallara harfiyen uyulması gerekir. Bu nedenle diğer kişiler düşünülerek hareket edilmeli ve onları rahatsız edici hareketlerden mutlaka kaçınılmalıdır.

Kütüphanede bulunulduğunda aşırı ses çıkarmak, sesli konuşmak, kitap sayfalarını hızlıca çevirmek, sesli bir şekilde yürümek, sürekli yer değiştirmek gibi diğer kişilerin motivasyonlarını bozacak hal ve davranışların sergilenmemesi gerekir. Eğer bu tür davranışları sürekli olarak sürdürürsek kütüphane görevlisi tarafından uyarı alabilir ve hatta kütüphaneden dışarı çıkarılabiliriz.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Kütüphanede sadece sessiz kalmak yeterli değildir. Aynı zamanda yine diğer kişileri oldukça rahatsız edecek gıdaları tüketmekte yanlış bir davranış olur. Çünkü beraberinizde getirdiğiniz abur cuburları tüketirken çeşitli hışırtılar çıkar ve bu seslerde orada bulunan herkesin dikkatinin dağılmasına neden olur. Bunun için kütüphanelere dışardan kesinlikle yiyecek ve içecek getirilmemelidir.

Son olarak da kütüphanelerde bulunan kitapların ve diğer kaynakların size ait olmadığı bilmeli ve sizden sonrada bu kaynaklara başka inşaların da ulaşabileceğini düşünerek aldığınız kitapları düzgün bir şekilde kullanmalı ve hasar görmemelerine izin vermemelisiniz. Böylece var olan kitap ve kaynaklar daha uzun bir süre insanlara fayda sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir