Kütüphane ve Kitaplık Arasında Ne Gibi Farklar Vardır?

Kütüphane ve Kitaplık Arasında Ne Gibi Farklar Vardır?

Kültürün ve tarihin kalesi olan kütüphaneler halka açık, toplumun bir parçası olan her kesimin bilgi ihtiyacını karşılayan eğitim ve öğretimi destekleyen bir kurumdur. Kütüphaneler uzmanlar tarafından incelenmiş onaylanmış kitaplar yer etmektedir. Kütüphanelerde birçok türden kitaplar bulabilir, araştırabilir istediğiniz kitapları okuyabilirsiniz. Romanlar, hikâyeler,  psikoloji kitapları, ansiklopediler, ders içi bilgi veren kitaplar, tarih kitapları, şiir kitapları, moda kitapları, yemek kitapları, tiyatro kitapları ve bunlardan daha fazlası…

Kitaplık kitap koymaya yarayan raflardan oluşan dolaptır ve kişiye özeldir. Kişinin topladığı, tasnif ettiği kitaplardır. Kitaplık oluşturulması kişiden kişiye göre farklılık gösterir. Bazı okurlar yayın evine veya yazarlara göre düzenleme yapmaktan hoşlanırken bazı okurlar ise sevdiği, okumaktan keyif aldığı kitapları bulundurmaktan hoşlanırlar. Buradaki en önemli konu ise kitaplık oluşturmak değil kişiye ne kadar faydası dokunduğudur. Sürekli aynı kitapları okumak sıkıcı olabilir ve zamanla raflarda duran kitapların varlığından bile haberdar olmayabilirsiniz. Bunun için sürekli araştırmalı, ilginizi çeken farklı kitaplar koymalı ve çevrenizle bunu paylaşmalısınız.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Kütüphanelerimizde toplum yararı için bir takım kuralları vardır. Sessiz olmak, okumak için aldığınız kitapları zamanında teslim etmek gibi. Kimsenin bir başka okuyucu rahatsız etmeye hakkı yoktur. Kimi okurlar ise müzik eşliğinde kitap okumaktan veya kahve içmekten hoşlanırlar. Bunları yapmayı seviyorsanız siz de kendi küçük kütüphanenizi oluşturabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.