Küresel Isınma Nedir?

Küresel Isınma Nedir?

Küresel ısınmanın baş belası birşeydir ve kısaca tanımını şu şekilde yapabiliriz. Sanayileşmenin çoğalmasından beri özellikle fosil yakıtların yakılması, ormanların azalması ve insan etkileri ile atmosfere karışan sera gazlarının hızla artması ve çeşitli doğal nedenlere bağlı olarak yeryüzündeki ve atmosferin alt tabakalarındaki sıcaklık artışına ‘Küresel Isınma’ denmektedir.

1900’lerden 2000 yıllar arasında atmosferin sıcaklığı 0.5 derece artmış olup, bununla beraber iklim değişiklikleri yaşanmaktadır. Kuruyan su kaynakları, zamansız yağan kar, erken açan çiçekler, bitkiler zamansız meyve veriyor ya da hiç vermiyor. Kısa vadede oluşan sonuçlar ne yazık ki hayatımızın bir parçası oldu. Uzmanlar uzun vadede ortaya çıkacak olayların insan hayatında olumsuz sonuçlar ortaya çıkacağını belirtmektedir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Sıcaklık arttıkça buzullar ana karadan koparak eriyor, çığ olayları artıyor. Suların yükselmesi ile birlikte sel felaketleri, kasırgalar ve fırtınalar meydana geliyor. Deniz kenarında yaşayan binlerce insanın ölmesine sebep oluyor. Ortalama olarak devam eden sıcaklık artışı bu hızla devam ederse eğer 2020 yılında deniz seviyesinin 1 metre kadar yükseleceği tahmin ediliyor. Bu da birçok şehrin sular altında kalması anlamına geliyor.

Yaşadığımız dünya’yı daha yaşanabilir hale getirmek elimizde; Şöyle ki

Ağaçlandırmaya önem vermeliyiz, Enerji kullanımına dikkat etmeli israf etmemeliyiz. Teknolojik aletlerin dünyaya zarar verecek şekilde olmaması gerekir. Sanayileşme doğru şekilde ilerlemeli, Çevre temizliğine önem vermeliyiz. Düşük enerji tüketen aletler kullanmalıyız. Doğal ortama zarar vermeden köyler inşa edilmeli.

Unutmayalım ki; Doğa bizsiz olur, fakat biz doğa olmadan olamayız.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz Oy Verilmemiş)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir