Kurban ibadetinin toplumsal dayanışma ve paylaşma açısından önemi hakkında bilgi veriniz.

Kurban ibadetinin toplumsal dayanışma ve paylaşma açısından önemi hakkında bilgi veriniz.

Kurban ibadeti Allah’a yakınlaşmak ve Allah’a karşı teslimiyet duygularını hissetmek amacıyla yapılan bir ibadettir. Ancak bireysel faydalarının dışında toplumsal dayanışmaya da katkısı olan kurban ibadetinde insanlar birbiri ile kesilen kurban etini paylaşırlar. Kurbanın paylaşılması ise insanlar arası bir samimiyet kurmayı sağlar. Birbirini tanımayan pek çok insanın tanışmasına vesile olan bu ibadet aynı zamanda toplum içerisinde ihtiyaç sahibi olan kişilerin fark edilmesini de sağlamaktadır. Zor durumda olan kişilerin dahi yılda bir kere bile olsa et yemelerine vesile olan bu ibadet sayesinde cimri olan ve mal biriktirmeyi seven insanlarda paylaşmaya başlarlar.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

İnsanlardaki paylaşma duygusunu fazlası ile tatmin eden kurban ibadeti aynı zamanda toplum içerisinde bulunan sınıfların kaldırılmasını ve herkesin Allah katında bir olduğunun fark edilmesini sağlamaktadır.  Toplumun kaynaşmasını sağlayan kurban ibadeti insanların birlik ve beraberlik duygularını hissetmelerini de sağlamaktadır. Kurban ibadeti yapan kişiler insanlarla paylaşımda bulunmanın hazzına vararak her zaman paylaşımda bulunmaya başlarlar. Bu durum ise toplum içerisinde maddi gücü olmayanların daha fazla gözetilmesini sağlayacaktır.

 

Kurban ibadeti ile toplum içerisinde yardımlaşma şuuru da oluşturulmaktadır. Yardımlaşıldığında insanların mutlu olduğunu gören Müslümanlar diğer günlerde de yardımlaşma yolunu seçecektir. Toplumun sorunlarının giderilmesini, küslerin barışmasını ve eş dostun aranmasını sağlayan kurban ibadeti insanların mutlu olmasını ve toplumun daha güçlü hale gelmesini sağlamaktadır. Toplum içerisinde saygı ortamının da oluştuğu bu ibadet sayesinde yardımlaşma şuuru gelecek nesillere de daha kolay bir şekilde aşılanabilmektedir.

“Kurban ibadetinin toplumsal dayanışma ve paylaşma açısından önemi hakkında bilgi veriniz.” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir