Kur’an-ı Kerim bizim için neden önemlidir?

Kur’an-ı Kerim bizim için neden önemlidir?

Allah u Teala’nın insanlara doğru yolu bulabilmeleri için ilahi kitaplar göndermiştir. Gönderdiği ilahi kitapların en sonuncusu Kur’an-ı Kerim’dir. Kur’an-ı Kerim; Allah’ın (cc) Hz. Muhammed’e (sav) Cebrail (as) vasıtasıyla indirdiği, tevatür yoluyla nakledilerek günümüze kadar gelen, okunmasıyla ibadet edilen ilahi kitaptır. Allah, ilahi kitaplarda insanlara emirlerini, yasaklarını, doğruları ve yanlışları anlatır. Kur’an’ı Kerim’den önce indirilen kutsal kitaplar; Tevrat, Zebur ve İncil’dir. Bu ilahi kitaplar peygamberlerinin vefatından sonra insanlar tarafından bozulmuş ve değiştirilmiştir. Kur’an ise değiştirilmeden günümüze kadar gelmiş olan tek ilahi kitaptır.

Kıyamete kadar bozulmayacak ve insanlara yol gösterecek ilahi kitap olmasından dolayı çok önemlidir. Allah u Teala’nın Kur’an’ı koruyacağına dair vaadi bulunduğundan kimsenin bozmaya gücü yetmeyecektir. Kur’an, bizi yaratan ve ilahımız olan Allah’ın sözlerini içermektedir. Uyulması gereken emir ve yasakların bulunduğu Kur’an bir yol gösterici ve yol aydınlatıcıdır. Hayatta yolunu kaybedenler Kur’an okuyarak, Kur’an’a sarılarak doğruyu bulabilir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Kur’an rahmettir. Allah, bizlere doğruyu kendiniz bulun diyebilirdi. Ama bize bir kaynak kitap göndermiştir. Kaynak kitapta yazanları uygulamalı olarak anlatması için de Peygamber göndermiştir. Kur’an’ın isimlerinden biri de Şifa’dır. Kur’an içinde yazanların anlamı kadar kelimeleriyle birlikte Allah’ın izniyle dertlerine ve hastalıklarına şifa olur. Örneğin, sahabelerden biri eline akrep sokan bir kişinin parmağına, Allah’ın şifa vermesine niyet ederek Fatiha suresini okumuş ve adam iyileşmiştir. Kur’an’ı okumak bizleri bu dünyada rahatlatıp huzur verir. Aynı zamanda ahiret için sevap kazanmamızı sağlar. Kur’an’ın ayetlerinde bazı bilimsel gerçekler de saklıdır. Bilim adamlarının buluşları Kur’an’daki bilimsel gerçekleri de ortaya çıkararak Kur’an’ın mucizevi yönünü ortaya koymaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir