Kültürümüzde Misafirperverliğin Önemi

Kültürümüzde misafirperverliğin önemi ile ilgili bilgi edininiz.

 

Misafirperverlik; söz konusu olduğunda Türk Misafirperverliği kavramı ön plana çıkmaktadır. Zira kültürümüzün en temel değerleri arasında yer alan misafirperverlik, bize has özellik olarak evrensel bir boyutta tanınmaktadır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Toplumumuzun en önemli özelliklerinden birisi olan misafirperverlik, evimize gelmiş olan misafirlere güler yüzlü bir şekilde yaklaşmayı ve onlara iyi davranmayı esas almaktadır. Evimize, mahallemize hatta ülkemize gelen misafirlerin güzel ağırlanması hususunda son derece nazik bir davranış içerisinde olan vatandaşlarımız, dünyaya misafirperverliğin nasıl olduğunu göstermektedir. ‘’Misafir bereketiyle gelir’’ sözü kapsamında misafirlere güzel ikramlar yapılmaktadır. Zira kültürümüzden kaynaklı olarak evimize gelen tüm misafirlere; evimizdeki en güzel ve en lezzetli yemekleri sunarız. Olara güzel ikramlarda bulunarak, gönüllerini hoş tutarız.

 

Şayet misafirimiz yatıya kalacaksa; ona en rahat yatakları açar, rahat bir şekilde dinlenmesini sağlarız. Bundan dolayı kültürümüz açısından misafir ağırlamak adeta şan ve şeref göstergesi olarak tanımlanmaktadır. Misafiri çok seven bir toplum olduğumuz için genel olarak evlerimizden de misafir hiç eksik olmamaktadır. Bu durum bir şikayet kaynağından çok; övünülen bir durum olarak tanımlanmaktadır.

 

Şayet misafirlerimize iyi davranır, onları güzel bir şekilde ağırlarsak; onların da bizim hakkımızda olumlu duygular geliştirmesini sağlamış oluruz. Böylece hem kültürümüzü güzel bir şekilde tanıtmış oluruz, hem de kültürümüzün çok önemli bir geleneğini yaşatmış oluruz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 Oy, Ortalama: 4,83 toplam 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir