Kültürel farkındalık oluşturma amacıyla farklı kültürler hakkında bilgi sahibi olmak neden önemlidir?

Kültürel farkındalık oluşturma amacıyla farklı kültürler hakkında bilgi sahibi olmak neden önemlidir?

Kültür insanların nasıl bir yerde yetiştiklerini, hangi din ve inanca sahip olduklarını, hangi dili kullanıp, örf ve geleneklerinin nasıl olduğunu ifade etmek demektir. Kısaca bir ülkenin kültürüne bakarak, o ülkenin nasıl bir toplumsal yaşayış içinde olduklarını tahmin edebiliriz.

Bizler Türk kültürüne sahip olduğumuz için nerden geldiğimizi, hangi savaşlara katıldığımızı, tarihte hangi büyük insanlarımızın neler yapmış olduğunu biliriz. Bunların çoğunu okulda öğreniriz. Okuldaki birçok ders bizim kültürümüzü anlatır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Ama yeryüzünde birçok farklı kültüre sahip olan ülkelerin de olduğunu söylemek gerekir. Mesela Amerika’da yaşayan ya da Mısır’da yaşayan ya da Çin’de yaşayan insanlar farklı yaşantı şekillerine ve farklı kültürlere sahiptirler. Bizim kültürümüzü bilmek, onlarınkini hiçe saymak hiç doğru bir davranış değildir. Ortak olan bazı özellikler olsa da farklı birçok özellikler görebiliriz. Bunların neler olduğunu da okumadan, araştırmadan bilemeyiz. Bunları inceleyen bir bilim dalı ve bilim insanları bile vardır.

Günümüzde yapılan yurt dışı satış işlerimizde bile farklı kültürler hakkında bilgi sahibi olmamız büyük bir avantaj sağlar. Satış yapacağımız ülkenin yaşantı tarzını, adet ve geleneklerini bilirsek hangi ürünü daha çok pazarlayabiliriz onun kararını verebiliriz.

Yurtdışı gezilerinde gideceğimiz yerin kültürünü araştırıp bilirsek, orada nelerle karşılaşabiliriz diye tahmin yürütebiliriz.

Bizim ülkemizde de farklı ülkelerden gelen birçok insan bulunmaktadır. Bu bir kültür karmaşalığına yol açmamalı onlara saygı göstermemiz gerekir. Hepimiz insanız sadece değişik yerlerde yaşadık ve değişik hayatlar sürerken farklı şekilde yetiştik büyüdük diye düşünmek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.