Kültür, nesilden nesile hangi yollarla aktarılabilir?

Kültür, nesilden nesile hangi yollarla aktarılabilir?

Kültür bir devletin ortak mirası demektir. Kültür insanlara sinen benlik demektir.

Kültür zaman içinde büyür bazı şeyler çıkar. Bunu şu şekilde açıklamak mümkün ki Türkler Çinlilerle içli dışlı olunca Çin kültüründen etkilenmiştir. Bundan sonra ki süreçte İslam’ı seçmek Türklerin yine kültürlerine değişen bir özellik olmuştur. Bunun gibi durumlarda insanlar hem fazlaca kültür yüklenir hem de bu kültürü aktarır. Peki bu kültürü aktarma yöntemi nedir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Sözlü edebiyat kültürü aktan bir yoldur. Sözlü edebiyat denince insanların aklına ilk olarak destanlar gelir. Bu sözlü edebiyata bağlı destanlar dilden dile dilden dile aktarılarak kültür akımını gerçekleştirir. Örnek oğuz kağan destanını dinleyen bir Türk o günün adetlerini bilir ve yaşamaya çalışır.

 

Geleneklerimiz ve göreneklerimiz: bizler için en önemli yaşam ve kültür yaşam biçimi geleneklerimizdir. Biz bu gelenekleri yaşadığımız sürece kültürümüzü her zaman bizden sonra ki nesile aktarmış oluruz. Günümüzde yanlış anlaşılan bir konuya açıklık vermek için bir örnek verelim örneğin el öpme bize İslamla birlikte geldiği söylenir baba figürü bizim için bey anlamı taşır. Bizde beye saygı ve biat anlamı el öpmekle olur bu bize İslamla değil ilamdan öncede olan bir Türk geleneğidir ve gelenekleşmiş günümüze gelmiştir.

Dil ve din de bir kültür taşıyıcısıdır. Din taşıdığı kalıplarla birlikte insanların yaşayış tarzı olmuş bu yaşayış tarzı zaman içinde yayılarak günümüze geçmiştir. Bunun yanı sıra dil ise en büyük altını çizelim en büyük kültür taşıyıcısıdır. Bunun nedeni buradaki maddeleri yaşatmamızın tek yolu dildir ve bir aktarma biçimidir.

Bunun yanı sıra müzik ve sporlarda bu maddeler arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.