Kullandığımız ürünlerin hepsi ülkemizde mi üretilmektedir?

Kullandığımız ürünlerin hepsi ülkemizde mi üretilmektedir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Kullandığımız ürünlerin hepsi ülkemizde üretilmemektedir. Ülkemiz yeraltı ve yerüstü kaynakları bakımından zengin bir yapıya sahip olmasına rağmen, her geçen gün artan nüfusu ve bununla bağlantılı ihtiyaç oranının artması nedeniyle pek çok ürünü ithal etmek zorunda kalmaktadır. Bunların arasında özellikle üretimi az olan petrol ürünleri ve doğalgaz gelmektedir. Özellikle ulaşım, sanayi ve tarım gibi sektörlerin olmazsa olmazı ürünler, Rusya ve İran’dan ithal edilmektedir.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Elektronik cihazlar, tıbbi cihazlar ve otomotiv sektörü için gerekli ürünler de özellikler Çin, Almanya, Fransa ve ABD’den ithal edilen ürünler arasındadır. Türkiye tarım ülkesi olmasına rağmen, birçok tarım ürününü dışarıdan ithal etmek zorunda kalmaktadır. Bunun nedeni eldeki ürünleri ihraç etmesi ve ürünün artan nüfusa yetersiz olması nedeniyle ithal etmek zorunluluğu doğmasıdır. Pirinç, çay, fasulye ve son zamanlarda domates gibi ürünler maalesef ithal olan ürünler arasındadır. Bunun yanında, giyim sektöründe de pek çok ürünün ithali gerçekleşmektedir.

 

Dış ülkeden ithal edilen ürünlerin yerli üretime göre daha ucuz ve çeşit de olması, bu ürünlere talebi artırmaktadır. İthal oranının ihraç oranına göre anımsanmayacak kadar yüksek olması düşündürücüdür. Üretime harcanacak maliyetin, talep edilen ürünlere kayması, o ürünün ithal oranını azaltabilir. Bu nedenle yapılacak şey, ülke kaynaklarının doğru değerlendirilip, ithal oranının buna göre azaltılması yoluna gidilmesi olacaktır. Ülke ekonomisi için gerekli olan isteğe göre değil, ihtiyaca göre ürünün ithal edilmesi konusunda bilinçlenmek olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir