Kuhn’un düşüncelerinde geçen “bilim çevresi” kavramı hakkında bilgi veriniz.

Kuhn’un düşüncelerinde geçen “bilim çevresi” kavramı hakkında bilgi veriniz.

 

Thomas Khun, birden fazla bilimsel araştırma yapılmasını “olağan bilim” olarad adlandırmış ve bu şekilde yapılacak olan çalışmların ancak bilimsel başarı olabaileceğiniz öne sürmüştür. Kuhn, yaşadığı dönemde daha önceki yıllarda ortya atılan fikireri ve asla üzerinde tartışılmayacak dşünceleri tekrar gündeme getirmiş ve yeni bir tartışma başlamasının önünü açmıştır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Yaptığı tüm bu cesur atılımlar netcesinde ise adeta bilim çevrelerinin aasında oln “Berlin Duvarı” yıkılmış ve yeni yeni görülerin ve yeni yeni bilimsel araştırmaların yapılması da kolaylaşmıştır.

Kuhn, sık sık bilim çevrelerini elştirmiş ve onların yeni icatlar üretmek için uğraşmadıklarını ve hatta mevcut olanları da eleştirmekten kaçındıklarını vurgulamıştır. Bu türlü bir bakış açısıyla bilimin ilerleyemeyeceğini ve yeni kuşakların işinin daha da zorlaşacağını düşünen Kuhn, “paradigma” kavramını ortaya atarak “olağan bilim” deyimiyle bağlatıı olan yeni görüşlerin ortaya çıkmasını amaçlamıştır.

Bu konuyu geçmişte yaşayan Aeisto, Lyell, Newton ve Franklin’in eserlerini örenk gösterek açıklayan Kuhn, bu eserlerin başarılı olmalarının sebebinin benzersiz olmalarına ve açık uçlu olup yeni gelişmelere uyum sağlmalarına bağlamıştır. Dolayısıyla bilimsel anlamda yaşanacak tüm yeni gelişmelerin çağın gerekliliklerine göre o çağdaki imkanlara göre tekrar değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizmek istemiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.