Kudüs hakkında neler biliyorsunuz?

Hz. Yahya’nın (a.s.) ve birçok peygamberin yaşadığı Kudüs hakkında neler biliyorsunuz?

Kudüs’ün kuzey tarafında Lübnan devletinin başkenti Beyrut ve Suriye toprakları yer alır. Doğu tarafında ise Ürdün topraklarına komşudur. Akdeniz’e kıyısı olan ve batısında Akdeniz ile sınırı olan bir Filistin şehridir.

Birinci Dünya Savaşı sona erinceye değin Kudüs, Osmanlı tarafından idare edilen ve Şam sancağına bağlı bir vilayet olarak yönetilen bir merkezdir. Yavuz Sultan Selim zamanında Osmanlı Topraklarına katılan ve dört yüz yıldan fazla Türk hâkimiyetinde idare edilen bir şehirdir. Şimdilerde ise İsrail işgali altındadır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Kudüs, konum olarak hem İsrail hem de Filistin topraklarının tam da orta noktasında yer alır. İsrail tarafı Kudüs şehrini, Jarusalem olarak adlandırır. İnsanlık tarihinin en eski toprakları ve medeniyet merkezidir. Tam bir peygamberler şehridir. Nice peygamberler bu şehirde yaşamıştır. Bu topraklarda da İsrail Oğullarının azgınlıklarına kurban gitmiş ve şehit edilmişlerdir. Bu kentte yaşamış peygamberler; Hz. Davut, Hz. Süleyman, Hz. Yahya, Hz. Zekeriya, Hz. İsa, Hz. Musa ve Hz. İbrahim’dir.

Kentte çok sayıda kutsallık ifade eden mekân vardır. İlk ve en önemlisi Mescidi Aksa yapıtıdır. Mescidi Aksa, İslam’ın ilk kıblesidir. Hz. Peygamber, Miraç gecesi İsra ve Miraç olayını bu kentte yaşamıştır. Miraca da Mescidi Aksa yapıtından yükselmiştir. Hz. Ömer cami de bu kenttedir. Ayrıca Yahudilerin önem verdiği ağlama Duvarı gibi kutsallık atfedilen yerler de vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.