Küçük Yunus metnindeki koyu yazılmış cümlede anlatılmak istenen nedir?

“Küçük Yunus” metnindeki koyu yazılmış cümlede anlatılmak istenen nedir? (Cümle: Denizlere karışan lağımlar, zehirli fabrika atıkları, aldırmadan dökülen çöpler ve bırakılan kimyevi madde yüklü variller, yaşayan denizin katilleriydi.)

Bu soru ile bize, insanların çevreye ve denizlere verdiği zarar anlatılmak isteniyor. Çünkü insanlar üzerinde yaşadıkları dünyayı, sadece kendilerinin sanırlar. Bu düşünceye göre de denizleri ve çevreyi kirletmeyi hakları olarak görüyorlar.

İnsanlar, her türlü atıkları denizlere dökerek doğal dengeyi bozmaya başladılar. Bu atıkların içinde çöp, kimyasal atık ve lağım başta gelir. Bu da denizlerde yaşayan canlıların, yaşam hakkına olumsuz etki yapar.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Dünya üzerinde sayısını bilmediğimiz kadar canlı türü vardır. Denizlerde yaşayan ve türü tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan canlılar, insanların bencil ve sorumsuz davranışları yüzünden tehlike altındadır.

 

Burada bize düşen görev, çevreyi temiz tutarak doğayı kirletmemektir. Çevremizde yaşayan canlıların da dünyanın bir parçası olduğunu ve onların da yaşam hakkına sahip bulunduğunu unutmamalıyız.

Biz doğayı korumazsak, yakın bir gelecekte dünya bize bunun acısını doğal afetler yoluyla ulaştırır. Yeteri kadar çevremize önem vermezsek, türü azalan canlılar dengenin bozulmasına sebep olur. Bu da dünyanın dengesini bozarak farklı şekillerde olayların yaşanmasına imkan sağlar.

Dünyayı daha güzel ve yaşanır bir hale getirmek için çocuklara büyük sorumluluklar düşer. Ağaç yaşken eğilir atasözünü örnek alarak, çocukları okullarda doğa sevgisiyle dolu olarak yetiştirmeliyiz. Onlara ağaç dikmenin faydalarını anlatmalı, çöplerimizi etrafa atamamız gerektiğini aşılamalıyız.

Biz büyükler olarak çocuklara örnek davranışlarda bulunmalıyız. Onları doğada gezintiye çıkararak bilgiler vermeliyiz. Ağaçları ve doğayı korumanın, orada yaşayan canlılar için ne kadar önemli olduğunu anlatmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir