Küçük bir çocuğa kanunen yetişkinler gibi ceza verilmemesinin sebebi nedir?

Küçük bir çocuğa kanunen yetişkinler gibi ceza verilmemesinin sebebi nedir?

İnsanlar ilk doğduklarında bebeklerdir. Bebeklerin her zaman için bir bakıma ve yardıma ihtiyaçları vardır. Daha konuşmayı bile bilmeyen bebek dünya hayatında ne yapması gerektiğini, nasıl hareket etmesi gerektiğine dair hiçbir ilgisi yoktur. Yürüyemiyordur bile…insanlara muhtaç olma süreci büyümeye başladığında, yürüdüğünde ve konuştuğunda yavaş yavaş azalmaya başlayacaktır. Yine de bu tamamen yok olmaz. Yine birine bağımlı olarak hareketlerini sürdürür. Yavaş yavaş yaşı büyüdükçe ve erişkin hale geldikçe bir başkasının yardımı olmadan kendi işlerini yapmaya başlayacaktır. Yaşı ne kadar çok ilerlerse o kadar çok ihtiyaç ve muhtaçlık durumu da azalmaktadır. Bu yüzden diyebiliriz ki; suç işleyen bir çocuk ile suç işleyen bir yetişkin arasında hem insanların vicdanında farkları vardır hem de ceza kanunlarınca farkı bulunur.

Küçük bir çocuk; bir suç ve hata işlediğinde ebeveynleri tarafından yada yasalar tarafından değerlendirilirken farklı kabul edilir. Çünkü yardıma muhtaçtır. Çünkü daha gelişimini tamamlamıştır. Bir çocuk suç işlediğinde bunun bazen suç olduğunu bile bilmeyebilir. Farkında olmadan yapıyor olabilir. Niyeti kötü olmayabilir ya da çocukluğundan ileri gelen bir olgun olmama süreci var olabilir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Yetişkin ise hayatının belli bir döneminde geçirmiş, belli bir yaş olgunluğuna gelmiştir. Onun yapmış olduğu hareketler sonuna kadar sorgulanır. İyi ve kötüyü ayırt etme noktasında çocukların daha çok hataya düştükleri ve zorlandıkları bilinmektedir. Bu yüzden diyoruz ki; bir ceza verilirken küçük bir çocuğa, bir yetişkine yönelik olarak ceza verilmez, buna dikkat edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.