Kötü alışkanlıklar edinmek insanın kendi elleriyle kendini tehlikeye atması sayılır mı?

“… Kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın. Yaptığınızı güzel yapın; Allah güzel yapanları sever.” (Bakara suresi, 195. ayet.) Kötü alışkanlıklar edinmek insanın kendi elleriyle kendini tehlikeye atması sayılır mı? Niçin? Yukarıdaki ayeti de dikkate alarak kötü alışkanlıklar konusunu sınıfınızda tartışınız.

Kötü alışkanlık edinmek, kişiyi kendi eli ile tehlikeye atmak manasına mı gelir? İnsan ne yaparsa kendi eliyle yapar anlamı da taşıyor mu? Kendisi yapar insana ne yaparsa. İnsan, kötü olduğunu bildiği halde birçok davranış gösterir. Bazen bunları istemeden yapsa da çoğu kez bilerek işlemektedir. Kendini ateşe atmak manasına gelen bir durum söz konusudur. Günah, insana sevimli gelebilir. Bir defadan bir şey olmaz gibi saçma bir söylem de insanı aldata bilir.

İslam, insana bedenen ve ruhen zarar veren her şeyi yasaklamıştır. Toplumsal yapıyı tehdit eden her tür hareket, yasaktır. Kumar, hem bireysel hem de toplumsal bir felakettir. Bireye zarar verdiği gibi toplumun da dinamikleri ile oynar. İnsanların aile yapılarına zarar verir. Maddi ve manevi itibar kaybına yol açar. Daha faydalı yerlerde kullanması gereken birçok şeyin, harap edildiğinin bir göstergesidir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Tütün kullanmak, bilimin ortaya koyduğu bir veri olarak, insan vücuduna zarar vermektedir. Sağlık açısından bir tehdittir. Uyuşturucu kullanımı ise sigaradan daha kötüdür. Hem sağlığı yok eder hem de insanın yaşantısını işlevsiz kılar. Sosyal yaşantısını ve günlük işlerini aksatır. Maddi ve manevi zararların en kötüsüne sebep olur. Kendini ve benliğini yitiren uyuşturucu kullanan insan, ruhsuz bir ceset gibi dolaşır.

Yaşadığı olumsuzluklar sonrası canına kıymayı ve intihar etmeyi düşünen insana da bu ayet ihtar niteliğindedir. Allah’ın verdiği canı Ondan başkasının almaması gerektiğini hatırlatmaktadır. Alkol gibi insan sağlığına zarar veren ve kötülüklerin anası olarak görülen bir kötülüğün terk edilmesi uyarısıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.