Koşu sporu hakkında araştırma

Koşu sporu hakkında araştırma:

İnsan yaratılıştan sürekli olarak hareket etmeye meyilli bir yaratık olarak varlığını gösterir. Günlük hayat içerisindeki hareket mekanizmalarımızı sağlayan ellerimiz, ayaklarımız; bizlerin yaşamsal fonksiyonlarını gerçekleştirmemiz deki büyük yardımcılarıdır.

Yatmaya yönelik bir yaratılış yapımız olmadığı için rahatlıkla günün büyük bir çoğunluğunu hareket etmeye ve kısa aralıklarla dinlenerek yine bu hareketi korumaya yönelik bir yapımız vardır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

İnsan, yaşamından hareketi bıraktığında daha çok kilo almaya, şişmanlamaya ve bu da vücutta rahatsızlıklara ve pekçok hastalıklara yol açar.

Diyet ve spor dediğimiz iki birbirine yakın kavram da tam da bu anda ortaya çıkmıştır. Yaradılışında hareket eylemi ile kodlanan insan bir süre sonra hareketi bırakarak kendisine zarar vermektedir.

Ve bunun sonucunda da spora başlar. Kişinin günlük hayatta sürekli olarak yaptığı ve yapması gereken sporlardan biri de koşudur.

Koşu sporu:

  • Vücudun zinde canlı kalmasına
  • Ter bezlerinin çalışmasına
  • Vücudun genel yapısı içinde biriken mikropların ve toksinlerin atılmasını sağlayan bir spor çeşididir.

Bu kadar faydalı olan koşu sporunun aslında önemli faydalarından biri yaratılışımız da var olanın hareketliliği sağlamasıdır.

 

Koşu, spor çeşitleri içerisinde belki de en kolay ve en basit olanıdır. Karışık hareketler barındırmaz. Koşu sporu bizlere kaliteli bir vücut sağlar. Bunun yanı sıra  kişinin koşu yapabilmesi için de sağlam ve güçlü bacak kaslarına sahip olması gerekir. Ama sürekli koşu yapan kişide zaman sonra bacak kaslarının sağlamlaştığını ve güçlü bir hale geldiğinde fark edecektir. Bu da daha fazla ayakta kalmasına ve genellikle ayakta kalmasını gerektirecek işlerde daha az yorulmasına katkı sağlar.

Sağlıklı bir hayatın sağlanmasında etki eden koşu sporu, nefes alışverişlerimizde yani oksijenin vücudumuza girişinde de büyük katkısı olur. Çünkü sürekli koşan kişi nefes alış veriş dengesini doğru bir şekilde ayarlayabilmiş kişidir.

Ülkemizde ve diğer ülkelerde de zaman sonra bu bir müsabaka alanına ve spor dalı haline gelmiştir ve hatta koşu yarışları yapılmaya başlanmıştır. Koşu yarışlarında elde edilen başarılardan dolayı da kişilere madalyalar verilmektedir ve her yıl özel olarak olimpiyatlar düzenlenir.

Günümüze günde ve sağlam başlamak istiyorsak biz de koşu sporunun yapmayı ihmal etmemeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir