Korsan ürünlerin topluma ve devlete olan zararlarını yazınız.

Korsan ürünlerin topluma ve devlete olan zararlarını yazınız.

Günümüzde halk arasında da oldukça sık duyduğumuz korsan ürün: Bandrolü olmayan ürün demektir. Yani denetim pulu olmayan, devletin herhangi bir denetim bağı kurmadığı, devlet tarafından onaylanmamış ürünlerdir.

İnsanların bir kısmı her ne kadar korsan ürün hakkında birbirlerine ikazda bulunsalar da birçoğu bu konunun ne gibi olumsuz sonuçlar doğurabileceğinden habersizdir. Bugün kitap, sinema gibi birçok alanda olan korsan ürün dediğimiz bu ürünler topluma ve devlete maddi, manevi zararlar vermektedir. Toplum içerisinde bu zarar, sanatını yapan sanatçının emek hırsızlığına uğraması, sanatının zarar görmesi, emeğinin karşılığını alamamasından başlar.  Emek hırsızlığına uğrayan sanatçı veya zanaatçı bir daha yeni bir ürün ortaya koymak istemez. Bu durum topluma ve devlete hem ekonomik hem kültürel anlamda zarar verir. Ayrıca bir çeşit hırsızlık olan korsan ürün toplumu ahlaki değer kaybına sürükler. Bazı ürünler ise toplumun sağlığını etkileyecek düzeyde zararlar verir. Kontrol altında olmadan üretilen bu ürünler ucuza mal edilmek adına toplum sağlığıyla oynar.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Bütün bunların yanında sahte bir üreticisi olduğu gibi kazancıda sahte olan bu ürünler devlet denetiminde olmadığı için devlet tarafından vergi kaybı olarak ifade edilir. Yani devletimiz korsan ürünlere verilen bu cüzi miktarların birleşerek oluşturduğu yüksek miktardaki paralardan vergi alamaz ve bu paralar yasadışı kişilere gelir kaynağı olarak gider. Bir bakıma korsan ürün kullanımı bölücü birlikler gibi toplum ve devlet karşıtı olanlara para akışı sağlayarak yardım eder.

Görünen o ki ucuza mal etmek adına alınan korsan ürünler aslında bireyin, toplumun, emeğin, sağlığın ve hatta devletin ucuza mal edilmesidir. Bu yüzden bu zararları görmezden gelmeyelim.

“Korsan ürünlerin topluma ve devlete olan zararlarını yazınız.” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.