Konuştuğunuz zaman çevrenizdekilerin sizi dinlemelerini ister misiniz?

Konuştuğunuz zaman çevrenizdekilerin sizi dinlemelerini ister misiniz? Sizce bunu sağlamak için konuşurken nelere dikkat etmelisiniz?

Bir konu hakkında konuşurken bu konu gerek derslerimizle ilgili olsun gerekse de günlük yaşantımızla ilgili olsun çevremizdeki insanların bizi iyi bir şekilde dinlemesini sağlamalıyız. Eğer bununu sağlayamazsak ne konuştuğumuz konu net anlaşılabilecektir ne de iletişim kurduğumuz kişi bize saygı duyabilecektir.

Konuştuğumuz zaman çevremizdekilerin bizi dinlemelerini isteriz, bunun için gerekli olan bazı genel iletişim kurallarından yararlanabiliriz. İyi bir iletişimin en önemli özelliği istenilen faydanın sağlanabiliyor olmasıdır. Eğer istenilen fayda sağlanamıyorsa o iletişim süreci boşa geçmiş bir süreçtir ve kimseye faydası da olmayacaktır. Konuşurken karşımızdaki kişinin bizi dinlemesini sağlamak için bizimde onun söylediklerini dikkatli bir şekilde dinliyor olmamız gereklidir. Siz karşınızdaki kişiyi iyi bir şekilde dinlemezseniz o da sizi dinlemeyecektir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken kural ise anlatmak istediğimiz şeyleri sade ve özetleyici bir şekilde anlatmaktır. Eğer konuşmalarımızda gereksiz detaylar veriyor, anlattığımız şeyleri tekrar ediyor ve konuşmayı uzatıyorsak karşımızdaki kişi bizi dinlemeyecektir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Konuşmalarımızın iyi dinleniyor olmasını sağlayabilmek için, konuşmalarımızı yaparken kesinlikle ne dediğimizi bilmeli karşımızdakine ne anlatmak istediğimizi iyi biliyor olmalıyız. İletişim sürecini sadece sözlü olarak değil görsel olarak da yapmalıyız. Yani eğer bir konu anlatıyorsak el ve yüz hareketlerimizle konuşmamızı beslemeliyiz. Ayrıca konuşurken karşımızdakinin gözlerine bakmalıyız. Bir konuşma sırasında karşımızdakinin gözlerine bakmadan konuşursak o konuşma karşıdaki insana istediğimiz gibi geçmez ve anlatmak istediğimiz hiçbir şey anlaşılamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.