Konuştuğunuz zaman çevrenizdekilerin sizi dinlemelerini ister misiniz?

Konuştuğunuz zaman çevrenizdekilerin sizi dinlemelerini ister misiniz? Sizce bunu sağlamak için konuşurken nelere dikkat etmelisiniz?

 

Her insan gibi konuşurken elbette dinlenmek isterim. Çünkü dinlenmek insanın kendisini önemli hissetmesini sağlar. Bu da bir insan için çok önemlidir. Çoğu zaman insanlara bir derdimiz olduğunda bunu anlatırken onların dinlemediğini fark ettiğimizde kendimizi kötü hissedebiliriz ya da biriyle bir konuyu tartışırken dinlenmediğimizi fark ettiğimizde tartışma daha da uzar ve olay bir türlü sonuca ulaşmaz. Zaman zaman kendimizi bu konuda sınayabiliriz ve biz insanları gerçekten dinliyor muyuz, yoksa hep konuşacaklarımızı mı düşünüyoruz. Biriyle konuşurken o kişi sizin anlatımlarınızla ilgili size yanıt vermiyor ve başka bir olaydan bahsediyorsa o kişi tarafından dinlenmediğimizi anlayabiliriz.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Konuşurken de bizi dinleyen kişinin gerçekten bizi dinleyip dinlendiğine iyi dikkat etmek gerekir ya da bizim konuşmalarınız çok uzun süre ve kası taraf bundan rahatsızlık duyabilir. Konuşurken de iyi dinlenebilmek için konuşmalarınızı kısa ve öz tutmanız gerekmektedir. En az kelimeyle çok fazla konuşmak ya da az sözle çok şey anlatmak da denilebilir. Bu yönteme dikkat etmek gerekmektedir. Sürekli olarak konuşmak ve karşı tarafı hiç dinlememek bir konuşma ve dinleme için etkili bir yol değildir. Hatta sürekli konuşan kişinin yanında kimse bulunmak istemeyebilir. Çünkü insanlar bazen birbirlerine konu hakkında düşüncelerini söylemek ister. Konudan kişinin karşısında çok konuştuğu için sürekli olarak susmak da sıkıcı olacaktır.

 

Mesela öğretmenimiz bize bol bol dinleme ve konuşma etkinlikleri yapmakta ve sürekli insanların birbirlerini dinleme oranlarının çok az olduğunu bu yüzden de  bu konunun Türkçedeki çoğu konudan daha önemli olduğunu söylemektedir. Biz arkadaşlarımızı dinlerken sırayla parmak kaldırıyoruz ve birisi konuşurken de onu etkili bir şekilde dinlediğimizi göstermek için asla söz hakkı istemeyiz. Çünkü karşımızdakini dinlerken sadece onun söylediklerine motive olmanız gerekmektedir. Etkili konuşmak için önce dinlemek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.