Konuşmayla yazma arasında nasıl bir fark vardır?

Konuşmayla yazma arasında nasıl bir fark vardır? Tartışınız.

Konuşma dili ile yazma dili arasında en önemli fark dil farklılığı olmasıdır. Bu fark yadsınamaz, eleştirilemez yazı yazarken kişilerin toplumun her kesimine kendisini ifade etmek zorunluluğu olmadığından yazı dilinde daha çok özel ifadeler kullanabilmektedir, diğer bir fark ise konuşma dilinin çeşitliliğidir toplumların birden fazla konuşma dili yörelere has kelimeleri, şiveleri varken yazı dilleri tektir. Yazı dilinin belli kuralları vardır ve yazı dilini kullanmak için bu kuralları bilmek, kurallara uygun yazılar yazmak gerekirken konuşma dili böyle değildir.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Her insan mükemmel bir konuşmacı olamayabilir, diğer bir yandan her insan mükemmel yazılarda kaleme alamayabilir, bazı insanların yazı dili bazılarımızın ise konuşma dili gelişmiştir ve konuşma ile yazma arasında bu konuda bile büyük farklar ortaya çıkabilir. Hem konuşup hem de mükemmel yazılar çıkaran insanların sayısı oldukça azdır.

Konuşma dili, günlük hayatımızda kullanılan ve yazı diline göre bazı ufak farklılıklar içeren bir dildir. Bu farklılıklar o yörenin şivesi, etnik kökeni, kültürü vb. nedenlerle farklılaşabilir. Ancak aynı ülkede yaşayan herkes yazı dilinde aynı yazı karakterini ve sözcükleri kullanması gerekebilir. Bir ülkenin yazı dili sadece bir iken birden fazla konuşma dili olabilir. Ayrıca yazı dili belli imla ve dil bilgisi kurallarını içerir. Ancak böylece anlam düşüklüğü olmayan cümleler kurulabilir. Halbuki konuşma dilinde bu gibi kurallara uyulmasa da iki kişi çok kolay bir şekilde iletişi kurabilir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Oy, Ortalama: 5,00 toplam 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir