Konuşma dışında iletişim yolları nelerdir?

Konuşma dışında iletişim yolları nelerdir? Sıralayınız.

İnsanların duygu ve düşüncelerini karşılıklı veya tek taraflı karşı tarafa aktarma biçimlerine iletişim denir.

İletişimde iki unsur vardır. Bunlar iletişimi başlatan kişi ve iletişimi alan kişidir. Bu kişiler olmadan iletişim gerçekleşmesi mümkün değildir. İletişimin birde gerçekleşme yolları vardır. Bunlar konuşma yani sözlü iletişim, yazarak ve beden dili dediğimiz sözsüz iletişim yollarıdır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Ayrıca bunlardan hariç birde kendi kendimizle konuştuğumuz iletişim yolu vardır. Çoğumuz bir problem veya sıkıntımızda kendi kendimizle konuşuruz ve mantıksal olarak iç sesimizle konuşarak olayları çözmeye uğraşırız. Doğru ve mantıklı kararlara ulaşmak içinde mutlaka hemen hemen her insan bunu yapmaktadır.  Sözlü iletişim insanların konuşarak yaptığı iletişimdir. Bu iletişimi dilimiz ile gerçekleştiririz. Hayatımızın her alanında en çok kullandığımız yöntemlerdendir. Özellikle günlük yaşamda kullanırız.

 

Sözsüz iletişim ise bedenimizin verdiği mesaj yani sözlerimizin yerini hareketlerin, jestlerin, mimiklerin aldığı ve aktarmak istediğimizi beden dilimizle aktardığımız iletişimdir. Bazen bilerek ve çoğunlukla farkında olmadan kullandığımız bedensel dilimiz olan; baş hareketleri, yüz ifadeleri, jestler, mimikler, bakışlarımız gb öğeler karşı tarafa çok şey anlatırlar. Bu farkında olmadan yaptığımız her hareketin duygu ve düşüncelerimize dair anlamları vardır. Diğer bir sözsüz iletişim dediğimiz konuşmanın haricinde yazılı iletişimdir. İnsanlar duygu ve düşüncelerini gerek telefonda gerekse mesaj ve mektup gibi yollarla karşı tarafa aktardığı iletişim yollarındandır. Kısacası konuşma haricinde birçok iletişim yöntemlerimiz vardır. Önemli olan duygu ve düşüncelerimizi karşı tarafa doğru ve tam olarak aktarabilmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.