Komşumuz olan ülkelere hangi ürünleri ihraç etmiş olabiliriz?

Komşumuz olan ülkelere hangi ürünleri ihraç etmiş olabiliriz? Yazınız.

Öncelikle ülkemizden ihracatı yapılan ürünleri sıralamalıyız. Ülkemizde en çok ihracatı yapılan ürünler; otomotiv, hazır giyim ve tekstil ürünleri, beyaz eşya, tarım ürünleri ve gıda maddeleridir. Bu ürünleri ülkemizin ihraç ettiğini biliyoruz. Bu ihracat rakamları her geçen yıl yükselterek yapılması planlanmıştır.

Ülkemiz farklı birçok ülkeye ihracat yapmaktadır. Bunlar arasında komşumuz olan ülkelere en fazla gönderdiğimiz ürünler bulunmaktadır. Ülkemizin ihracat yaptığı ülkeler İngiltere, Almanya, Arap emirlikleri, Irak, İtalya, Fransa, Hollanda ve İspanya’yı sayabiliriz. Bunlar arasında Suriye, İran, Irak, Gürcistan gibi komşu ülkelerimize yapılan ihracatımızda oldukça büyük bir payı kapsamaktadır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

IRAK İhracat Ürünler: Çeşitli mamul eşya, hububat, tekstil ürünleri, gıda, mobilya, makine, demir-çelik ürünleri.

İRAN İhracat Ürünleri: Çelik profil, otomotiv yan sanayi ürünleri, lif levha, altın, binek otomobilleri, sentetik iplik.

Bulgaristan İhracat Ürünler: Tekstil, ayakkabı, demir-çelik, makineler ve aksamı, mineral yakıt.

Yunanistan İhracat Ürünler: Taze ve işlenmiş meyve ve sebzeler, tütün, pamuk, rafine edilmiş petrol ürünleri, bitkisel yağlar, tekstil iplikleri, tekstil mamulleri, giyim eşyaları ve aksesuarları, demir dışı metallerden alüminyum, demir çelik ürünleri, çimento.

 

Komşu ülkelerine özellikle en çok ihraç edilen ürünler tarım ürünleri olmuştur. Tarımsal anlamda birçok ülkeye göre avantajlı konumda olduğumuz için tarımsal ürünlerin ihracatta en üst sıralarda olması normaldir. Ülkemizin önde gelen beyaz eşya markaları bulunmaktadır. Vestel, beko, arçelik, ariston gibi markaları sıralayabiliriz. Tarım sektöründen sonra komşu ülkelere ihracatını gerçekleştirdiğimiz ürünler arasında beyaz eşya ürünlerini saymak mümkündür.

 

Ülkemizin ihracat konusunda başarılı şekilde yürüttüğü bir diğer alan ise tekstil ürünleridir. Tekstil ve giyim ürünleri için oldukça önemli ihracat payı bulunmaktadır. Bu ihracatı başarı ile yapan ve yıllar geçtikçe artı puanlar kazanan bir ihraç ürün listesidir. Bu ihraç edilen ürünler arasında otomotiv sektöründe büyük dev firmaların ülkemizde fabrikası olması ile otomotiv sektöründe de ihraç söz konusu olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.